Заради есенното поскъпване на електроенергията

ще се търси има ли търговия с вътрешна информация

Комисията за енергийно и водно регулиране е започнала разследване дали има опити за манипулация на пазара на ток на едро, съобщи пред журналисти председателят на регулатора Иван Иванов. Това е първият случай, в който експерти на регулатора ще проучват има ли злоупотреби при търговията след промяната на Закона за енергетиката, която възложи на комисията разследващи функции за свободния пазар на ток.

Иванов поясни, че в КЕВР са получени сигнали (от Асоциацията на индустриалния капитал в България и от асоциацията “Свободен енергиен пазар” - б.а.) за високите цени на Българската независима енергийна борса и особено в сегмента за търговия “ден напред”.

“Работодателите настояват комисията да започне пълно проучване дали има нарушаване на правилата на търговията на борсата. По-този повод с моя заповед бе сформирана работна група, която започва предварително проучване има ли извършено нарушение в търговията на едро на еленергия на борсата”, каза Иванов.

В рамките на проучването ще се събират всички данни от борсата, както и от участниците в търговията. Иванов поясни, че то трябва да завърши с доклад, който да установи има ли манипулиране, или опити за манипулиране на пазара и

има ли търговия

с вътрешна

информация

Докладът ще бъде разгледан от КЕВР и тя ще реши дали да образува производство.

Според Иванов това е сериозно проучване. Опитът на европейските регулатори показвал, че за това трябвали 3 месеца, а при българската КЗК срокът е 4 месеца.

Председателят на КЕВР поясни, че не е задължително проверката да е толкова дълга. В момента, в който работната група е готова, комисията ще разгледа доклада ѝ.

Колкото до поскъпването, Иванов даде пример с търговията на енергийната борса от последните дни.

Базовата цена на тока, който се търгуваше на борсата на 3 октомври с дата на доставка 4 октомври, беше близо 150 лв. за мегаватчас, което е извънредно високо. Всъщност тази цена се оказа и рекордна от стартирането на платформата “ден напред”, показват справки.

На 4 октомври извън работа са един от блоковете на АЕЦ “Козлодуй”, който е в планов ремонт почти до края на октомври, и 3 от блоковете на ТЕЦ “Марица-изток 2”. Затова пък двете американски централи работят на пълна мощност, поясни Иванов.

Запитан за разговорите между “Булгаргаз” и “Газпром”, Иванов поясни, че анексите в договора за доставка са основата за започване на преговори за цената на газа.