Министърът на икономиката е в посещение в Китай. За първото полугодие на 2018 г. износът ни за тази страна расте с 10%
Националната компания "Индустриални зони" и китайският град Нимбо да стартират действия по създаването в България на съвместна индустриална зона. Това договори министърът на икономиката Емил Караниколов, който е на посещение в Китай, по време на среща с Джън Шанджие, партиен секретар на Нинбо. На срещата се постигна съгласие държавната компания "Индустриални зони" съвместно с Нинбо да стартират действия по създаването в България на съвместна индустриална зона. Като първа стъпка “Национална компания индустриални зони” ЕАД съвместно с китайските партньори ще подготвят и подпишат меморандум, в който определят конкретните действия, на страните.
Двамата обсъдиха и търговско-икономическото сътрудничество в рамките на инициативата "16+1". От 2014 г. Нинбо е домакин на ежегодното ЕКСПО за търговия и инвестиции във формата "16+1", в което Министерство на икономиката, чрез Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, организира всяка година българско национално участие. Изразена бе готовност за организиране на сериозно участие от български компании и през следващата година.
За последните 10 години българският износ за Китай се е увеличил десетократно, а само през първите шест месеца на тази година нараства с 10% спрямо същия период на 2017 г. и възлиза на 366,7 млн. долара. Това заяви министърът Караниколов при посещението си на българския щанд на Първото издание на Китайския международен панаир за вносни стоки (CIIE), който се провежда в Шанхай.
Караниколов води в Китай бизнес делегация с представители на 32 български компании-изложители от хранително-вкусова промишленост, козметика и услуги.
В първото издание на Китайския международен панаир за вносни стоки участват над 130 държави, а българското национално участие се организира от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия към Министерство на икономиката.
Икономическият министър подчерта, че страната ни участва в първото издание на Китайския международен панаир, за да лансира българските продукти на китайския пазар. „Смятаме, че има още възможности за по-нататъшно разширяване на българския износ за Китай и ще продължим да работим усилено тази тенденция да продължи и занапред“, допълни той. Българският щанд бе посетен и от Европейския комисар за здравеопазването и безопасността на храните Витенис Андриукайтис.
Провеждането на Китайския международен панаир за вносни стоки беше обявено от президента на Китай Си Дзинпин през май 2017 г. в рамките на Първия Диалог на високо ниво на форума “Един пояс, един път”, проведен в Пекин. Организацията на форума се осъществява от Министерството на търговията на Китай и специално Бюро, създадено към министерството, както и от община Шанхай. В първото издание на Китайския международен панаир за вносни стоки ще участват над 130 държави, включително и всички държави-членки на ЕС.
