Новата програма за 260 млн. лв. фирмата представи на Деня на металурга
“Аурубис България 2022 г.” - така се нарича новата инвестиционна програма на втората по големина компания у нас. През следващите 4 години тя ще вложи
нови 260 млн.
лв. преки
инвестиции
в три основни направления - опазване на околната среда, ново технологично оборудване и инсталации и модернизиране на инфраструктурата на завода в Пирдоп на площ от 4,2 кв. км.
Това обявиха главният изпълнителен директор на групата “Аурубис” Юрген Шахлер и шефът на компанията в България Тим Курт в медодобивния завод в Пирдоп. Там във вторник беше отбелязан Денят на металурга, а причината тази година “Аурубис” да е домакин на празника е 60-годишнината на завода.
Официални
гости на
събитието бяха
вицепремиерът
Томислав
Дончев,
министърът на труда и социалната политика Бисер Петков, зам.-министърът на икономиката Лъчезар Борисов, посланикът на Германия у нас Херберт Заубер, шефът на агенцията за инвестиции Стамен Янев, депутати, ръководители на металургични и минни компании и на работодателски и синдикални организации.
“Радвам се на този специален ден - Деня на металурга, да съм на това специално място - говорим за най-мощния индустриален център на България,
един от
най-големите
данъкоплатци
Тук само за последните 10 години са инвестирани 1,2 млрд. лв. Компанията заема челно място и при инженерната мисъл и мениджмънта. Въпреки вярата ми в българската индустрия, когато говоря за нея, срещам скептични погледи. Индустрията заема почти 1/3 от БВП. Производството на мед е още по-впечатляващо - България е отговорна за
1% от световния
добив на меден
катод и близо 8%
от този в ЕС,
а при анодната мед делът е двоен”, каза вицепремиерът Томислав Дончев.
“Държавата трябва да пречи по-малко на индустрията, а на второ място - да помага по много начини. Цялата държавна администрация трябва да е в услуга на бизнеса - да няма излишни режими и хартия.
Най-ценната подкрепа обаче за мен е образованието и висшето образование, което трябва да произвежда добри инженери. Всяка професия заслужава уважение, да си металург обаче, е нещо специално – особено призвание е да работиш с метал”, каза вицепремиерът.
“Поздравявам за постигнатите резултати. “Аурубис” има не само лидерски позиции в производството на мед, които имат световни измерения, но фирмата е
пример и за
социално
отговорна
политика към
работещите,
която нашето министерство иска да вижда в повече предприятия. Тук имаме модерно производство, което не застрашава околната среда. Условията на труд не позволяват трудови злополуки - за последните 10 години те са намалели повече от 3 пъти”, обърна се Бисер Петков към домакините.
Рекордните 375 хил. тона аноди и 230 хил. тона катоди е произвел “Аурубис” през миналата 2017 г. Това съответства на 18% от анодите и 8% от катодите в Европа.
1,4 млн. тона е производството на меден концентрат за финансовата 2017-2018 г., катодната мед - 227 хил. тона, а сярната киселина - 1,340 млн. тона.
860 преки работни места осигурява “Аурубис”, както и още 2500 непреки. Компанията е отговорна за 9% от износа и 6% от вноса и е най-големият данъкоплатец в България.
Данни за металургичния сектор в страната представи председателят на Българската асоциация на металургичната индустрия Антон Петров. По думите му
страната ни
произвежда и 6%
от оловото в ЕС
За 2017 г. са произведени 1 млн. тона стоманени продукти, над 100 хил. тона оловни сплави.
След инвестициите в металургичната компания КЦМ в Пловдив са произведени 74 хил. тона цинк. Продукцията на “София Мед” е рекордна - 72 хил. тона, а на “Алкомед” и “Етем България” - 100 хил. тона алуминиев прокат.
“Алкомед” завърши преди две седмици една от най-модерните линии за екструзия, а в момента тече инсталирането на студеновалцовъчен стан. “Етем” инвестира в профили за автомобилната индустрия и се превърна във водещ партньор на европейските автопредприятия”, допълни Петров.
Той обобщи, че продукцията в българската металургия за миналата година е общо над 10,6 млрд. лв., като
80% от тях са
за експорт
3,8 млрд. лв. е външнотърговският положителен баланс от индустрията, 17% от енергийното потребление в индустрията е в металургията, 9% - на природния газ. 1,1 млрд. лв. е добавената стойност, произведена в сектора, или 7,2% от общата в преработвателния сектор.
След официалната част гостите бяха поканени да обиколят завода. Направиха го и вицепремиерът Дончев и министър Бисер Петков.
На всички присъстващи “Аурубис” подари специално подготвена книга за
60-годишната
история на
завода в Пирдоп
Тя проследява пътя му от 1958 г., когато се е наричал МДК “Георги Дамянов”. Към нея беше добавена и юбилейна монета, специално изкована от Монетния двор.
В духа на съществуващата традиция и партньорството с университетите бяха връчени грамоти и парични награди на изявени студенти в учебната и практическа дейност от Химикотехнологичния и металургичен университет и Техническия университет в София.
Бе показан и филм за историята на металодобивния завод, режисиран от Десислава Тенекеджиева.
Рекордните 375 хил. тона аноди и 230 хил. тона катоди е произвел “Аурубис” през 2017 г.
СНИМКИ: БОБИ КИРИЛОВ