Ръстът на сключените сделки е символичен - под 1 на сто

През второто и третото тримесечие на 2018 г. имотните агенции в страната отбелязват лек спад на броя на сключените сделки за купуване на жилища, което може би предвещава охлаждане на имотния пазар. Оттам до спад на самите цени има само една крачка, но поне засега поевтиняване няма – поскъпването продължава, макар и с много по-слаби темпове отколкото преди една или две години.

Според данните на Агенцията по вписванията ръстът на сделките с имоти в страната продължава, но в края на третото тримесечие на 2018 г. се е свил до скромни, почти символични размери в сравнение със същия период на миналата година.

Ако се вземат данните само за месеците от юли до септември, в България са изповядани 55 897 имотни сделки. През същите месеци на 2017 г. сделките са били 56 293, тоест има лек спад.

За деветте месеца на 2018 г. все пак има ръст - през 2017 г. са сключени 147 967 сделки, а през 2018 г. - 149 538. Увеличението няма и един процент, докато през последните няколко години

броят на сключените

сделки растеше

с п 8-10% на

годишна база

Агенцията по вписванията все пак събира данни за всички видове имотни сделки, включително с парцели, ниви, индустриални имоти и други.

Според последните данни от четирите големи града ръст на сделките в сравнение с година по-рано има само в София и във Варна. В Пловдив и Бургас има съвсем лек спад.

В тези четири града има и най-много заличени ипотеки. Към това действие се прибягва в два случая - когато един ипотечен кредит е напълно изплатен и когато имотът се продава заедно с тази тежест и ипотеката вече се води на друг човек. С изключение на Бургас, където броят на заличените ипотеки се увеличава през 2018 г., в сравнение с година по-рано в София, Пловдив и Варна техният брой намалява.

Все пак според експерти сегашните символични ръстове на сделките не гарантират, че догодина те ще бъдат също толкова ниски. Защото

на пазара се

сключват все повече

сделки на зелено,

при които купувачите плащат само част от сумата. Но сделката се изповядва от нотариус и се вписва в Имотния регистър чак когато сградата се сдобие с акт 16, а това обикновено става след година-две.

Най-големите имотни агенции в страната също съобщават за лек спад на броя на сделките. Според изпълнителния директор на “Адрес” Георги Павлов спадът е все още в рамките на статистическата грешка. В същото време обаче активността на търсещите покупка на имот продължава да е висока. “Хората оглеждат апартаменти, проучват пазара, но изглежда, цените често ги карат да се въздържат от покупка”, каза Павлов.

На целия този фон цените на имотите в България продължават да растат. В София например средният ръст на цените през септември 2018 г. спрямо септември 2017-а е 7,7%, а наскоро Евростат отчете, че поскъпването на жилищата в България е сред най-високите в Евросъюза.

Според анализ на имотната агенция “Арко” годишният ръст на цените се забавя. Според техните данни през първите две тримесечия на 2018 г. годишният ръст на цените на жилищните имоти е бил между 8 и 9%, докато през третото тримесечие е 7%.

По принцип през последните години все по-отчетливо пазарът се съсредоточава в четирите най-големи града - София, Пловдив, Варна и Бургас, където се сключват най-много сделки и съответно цените все още видимо се движат нагоре, макар и с различни темпове.

Любопитното е, че в столицата най-голямо поскъпване има в доста крайни квартали, които доскоро не са предизвиквали интереса на купувачите. В “Дружба” например имотите са се вдигнали с 12,59% на годишна база, в “Люлин” с 11,31%, в “Овча купел” с 11,52%, в “Красно село” с 9,6%. Разбира се, цените на жилищата в тези квартали не могат да се сравняват с тези около Докторския паметник, но тенденцията е видима.

В същото време жилищните комплекси са предимно с панелни блокове, там рядко има нови проекти, изпълнени със съвременни материали и според съвременните изисквания, което би могло да обясни поскъпването.

Според Павлов обаче има по-генерално обяснение: в периоди на покачване на цените много хора, които наистина се нуждаят от жилище, се насочват към по-бюджетен избор. “Те се задоволяват с един панелен апартамент, защото толкова могат да си позволят и това обяснява ръста на цените в тези квартали. Въпреки повишението там, нивото на цените е все още по-ниско, отколкото на други места”, посочи Павлов.

Според него в условия, в които вече над 50% от покупките на жилища се правят с помощта на ипотечни кредити, единственият начин за спиране на ръста на цените е лихвата по тях да се увеличи. “Според мен когато тя се покачи с един процентен пункт, това веднага ще доведе до поевтиняване на жилищата с поне 5-10%”, каза Павлов.

Той обаче се въздържа да да направи прогноза кога се очаква това да се случи, тъй като по принцип мерките на ЕЦБ за повишение на лихвите се очаква да се проточат във времето.

В момента лихвите по ипотечните кредити у нас се движат между 2,9 и 3,5%, и само в редки случаи стигат до 4%.

Все повече сделки се сключвали преди строителството на жилището да е приключило.
Все повече сделки се сключвали преди строителството на жилището да е приключило.