При метода “фокус към решения” клиентът съзнава, че е експерт по живота си
Коучът няма стандартни трикове, скрити в ръкава. Всеки случай е индивидуален. Клиентите са хора, които съзнават, че са в трудна ситуация, и искат промяна. Стремежът е да се върви напред – бързо, с малки стъпки и по най-краткия път. Първата работа на коуча е да разбере от своя клиент какви са най-добрите надежди от разговора, разказва Леа Давчева. От 20 години тя практикува като трейнър, а от 10 е и коуч. В практиката си тя прилага т.нар. метод “фокус към решения”.
“Забележете, аз не употребявам думата очаквания, а надежда. Една от особеностите на подхода е невероятното внимание, което обръщаме на езика. За много хора, за обикновеното ухо няма разлика между очаквания и надежди”, казва експертът.
Уточнява, че в първото
има много повече
действеност от страна на
човека, който търси
своя път напред
При очакванията чакаш нещо да се случи, друг движи промяната.
Леа е филоложка, докторската ѝ дисертация е в областта на ученето, съавторка е и на няколко книги. Заема се с коучинг, защото практиката събира в едно смислено цяло това, което интуитивно е практикувала до момента - била е учителка по английски и обучителкa по междукултурни отношения.
Давчева определя коучинга като работа с хора, каквато е и всяка друга професионална сфера.
В своята начална фаза разговорът има за цел да се разбере дали клиентите искат да са готови да действат за промяна. А това се разбира, когато задаваш въпроси.
Начинаещият коуч търси опора в инструментите на работа, т.е. поредицата от въпроси, един вид сценарий. По-опитните обаче умеят да слушат добре и да откликват спонтанно. Те очакват резултат, разчитайки на отговорите, които получават.
Не е работа на коуча да познава събеседниците си добре, да ги разбира или пък да знае миналото и травмите от него, казва Давчева. Вниманието е изцяло насочено към това, което събеседниците са казали, че искат да постигнат, и към изключенията от проблема, който ги е довел при коуча – доказателство, че полезната промяна вече се случва.
Според нея е
важно не какво се случва
между нейните уши, “а
между моя нос и твоя нос”
Затова и един от принципите на метода е да влезе в разговора незнаеща и “невинна”.
В началото е важно да се разбере какво иска човекът, поставя се основа, от която двете страни да тръгнат и да намерят решението.
“Когато събеседникът успее да каже какво иска, аз фактически получавам позволението му да разговаряме. Не мога просто да правя коучинг, без човекът да разбере, че това е коучинг формат, и да го плъзна нелегално в процеса. Правила съм тази грешка в началото, но си научих урока”, споделя експертката.
“За мен този прост, но радикален и сравнително нов коучинг метод работи, защото клиентът съзнава, че е експерт в своя собствен живот и може да върви напред”. Давчева споделя за скорошна среща с младеж, чиято майка го насочва към нея. Тя споделя за един проблем, той заявява друг, а разговорът изважда на повърхността трети – за пътя
в живота след училище,
който би го направил
щастлив
Друг интересен принцип на “фокус към решенията” e този за пестеливостта. Гласи, че там, където работата може да се свърши с малко усилия, е загуба на енергия и време да се влагат повече.
“Безсмислено е да ровиш в проблем, да копаеш дупка, да търсиш причини и вина. Направиш ли го, научаваш всичко за него. Няма измъкване. Ставаш експерт по проблема.”, казва Леа.
“Няма случай, в който проблем да не се е проявявал на 100% или пък да има дни, в които този проблем изобщо да не излиза. Коучът търси тези изключения”
Често в живота става така, че
хората искат други
да извървят пътя
към промяната
Може да кажат: “Искам учителят ми по физика да направи нещо, да си промени отношението към мен”. Тогава аз ще се ориентирам към физика. Леа цитира и термин в науката за коуча, който се превежда като “клиент за промяна”. Затова в коучинга се подчертава важността човек да има готовност за нов хоризонт, а не да очаква “учителят по физика да направи нещо за него”.
“Не можеш да промениш хората. Човек може обаче да промени своето поведение, мисли и възгледи. Ако искаш да промениш някого, трябва да промениш отношението си към него и да се надяваш, че ще настъпи промяна в отсрещния”, казва Леа.