Цената на енергийната борса за догодина с 50% по-висока от средната за 2018-а
Делът на разходите за ток при производството на колбаси се движи около 13-15%.
Борсовата цена на тока, който ползват индустриалните потребители, може да стане още по-висока догодина и да се получат още по-големи разлики между най-ниската и най-високата цена. Това ще доведе до поскъпване на редица стоки и засилване на инфлационния натиск, показа проверка на “24 часа”.
В понеделник на Българската електроенергийна борса бяха пуснати първите търгове за доставка на ток за догодина, като стойността им се движи между 105 и 116 лв. за мегаватчас. Средната цена за 2018 г. обаче беше между 70 и 80 лв., което означава, че тези първи тестове на пазара за 2019 г. сочат около 50% по-скъп ток.
“Тези стойности са значително по-високи от досегашните средни, но все още не знаем какви ще са резултатите от търговете и дали това ще се хареса на купувачите. Това са първи калкулации”, каза шефът на Българската федерация на енергийните потребители Константин Делисивков.
От 1 януари 2019 г. се очаква на борсата да се търгува и ток от зелени централи и от когенерации, което ще увеличи количествата и потенциално може да натисне надолу цените. Но според шефа на управителния съвет на “Енерго-Про Продажби” Пламен Стефанов това може да бъде и нож с две остриета: “Не забравяйте, че първо тези количества са малки, и второ - особено през зимата те са непостоянни. Аз лично очаквам ефектът да е в още по-високата флуктуация на борсовите цени, така както стана в Румъния”, каза пред “24 часа” Стефанов.
Атанас Урджанов, председател на Асоциацията на месопреработвателите в България, обясни пред “24 часа”, че делът на режийните разходи в неговата сфера е около 5-6%. Около 13,7-13,8% до 14% дял в тези разходи са за електроенергия, а при студено време стигат и до 15%.
Повечето в бранша имали договори за около 40-42 евро на мегаватчас, колкото беше средната борсова цена на тока за 2018 г. Сега според него идеята била цената му да скочи като тази, която плащат в чужбина. В Гърция например е 50 евро. Договорите на голяма част от предприятията изтичат през юли, така че от средата на 2019 г. нататък ще се плаща по нови цени.
“Ако го направят 100 лв., разходите за производство ще се увеличат с около 25%. Като го сложиш на цената, стават около 5%. Затова, ако един салам струва 10 лв., с 50-60 ст. ще се вдигне цената само от поскъпването на тока”, обясни Урджанов. Той отбеляза, че се качват и цените на газа, а се очакват и допълнителни разходи по логистиката.
“Хората ще търсят по-евтини продукти, притесненията ни са, че ще влязат чужди продукти. Накрая потребителят обира всичко. Ние се чудим как да спестим разходи, но няма откъде - токът си е ток. За да произведеш продукт, трябва ток. Но компромиси с качеството няма да правим. Не можем да си позволим подобно нещо, потребителят е капризен, никога няма да го ощетим”, казва Урджанов. Отражение в цената се очаква и върху тестените продукти. При тях почти всеки етап изисква електричество. Вероятно в сладкарството крайната цена ще се повиши с поне 5 ст. за продукт. Между 6 и 12% е себестойността на електроенергията при производството на млечните продукти. Освен това те изискват и съхранение в хладилник, което допълнително би оскъпило продукцията. Точни разчети за повишението обаче млекопроизводителите все още не са калкулирали.