До 2 години производството на еднократни прибори ще се ограничи
Клечки за уши, сламки, бъркалки за кафе, вилици, лъжици и чинии за еднократна употреба окончателно ще бъдат забранени в ЕС, съобщи австрийското председателство. Преговарящите от страните членки и Европарламентът са се споразумели за подробностите по законопроект, приет рекордно бързо след първоначалното предложение на Еврокомисията през май. Документът предвижда забрана за десетина продуктови категории, представляващи 70% от изхвърлените отпадъци в океаните и на плажовете, съобщи АФП.
“Споразумение! Това е крайъгълен камък в нашите усилия за намаляване на пластмасовите отпадъци”, написа в туитър австрийската министърка на устойчивото развитие и туризма Елизабет Кьостингер. Под прицел на забраната попадат главно предметите, за които има по-добри алтернативи.
Споразумението стана факт в сряда след продължили цяла нощ последни преговори. Въпреки че новата забрана е приета принципно, конкретните мерки за прилагането ѝ трябва да бъдат одобрени както от евродепутатите, така и от Съвета на ЕС. Съюзът се надява да приключи законодателния ход на текста до пролетта на 2019 г., за да може той да влезе в сила през 2021 г.
“Политико” отбелязва, че забраната ще се отнася за пластмасови клечки за уши, сламки, чинии и прибори, бъркалки, пръчки за балони, оксоразградими пластмасови продукти и кутии за храна и чаши от разширен полистирен.
Идеята да се забрани производството и продажбата на пластмасови продукти за еднократна употреба, които вече имат алтернативи, дойде от ЕК през май. Тогава бе посочено, че само една трета от пластмасовите отпадъци биват събирани и рециклирани, а останалото количество се озовава в моретата и океаните. Следи от пластмаса могат да бъдат открити в китове, костенурки и птици, като впоследствие отпадъкът се оказва в хората.
Част от новата стратегия е участието на производителите в разходите за почистване. Така в бъдеще и тютюневата промишленост би могла да бъде призована да съфинансира събирането на цигарени угарки. Един-единствен фас е достатъчен за замърсяването на 500 до 1000 литра вода и когато се изхвърли на пътя, са нужни 12 години, за да се разгради напълно. Това е вторият най-често срещан пластмасов замърсител, се посочва в съобщение на ЕП.