Доставките на газ на България редовни и по договор

Собственикът на “Овергаз” и “Сега” търси внушителната сума от руснаците заради прекратения договор за внос на газ. Жалва се за монопол на държавни фирми в енергетиката, те бяха глобени със 77 млн. евро. Вероятно ще обжалват

Сашо Дончев, който е собственик на “Овергаз” и вестник “Сега”, очевидно е посветил на съдебни дела годините след 2016 г. Тогава на 1 януари “Газпром” спря синьото гориво за “Овергаз” заради задължения на Сашо Дончев и договорените количества за клиентите му бяха прехвърлени на “Булгаргаз”.

Нери Терзиева, която е мениджър “Публични комуникации” в “Овергаз”, съобщи, че компанията на Дончев е загубила спор в търговския арбитражен съд в Цюрих срещу “Газпромекспорт”, който е бил за 350 млн. долара.

Реакцията на Терзиева не беше официална от името на “Овергаз”, а като личен коментар в група “Енергетика” във фейсбук по повод неточно твърдение на сайт, че “Газпром” е осъдила “Овергаз” за 140 млн. евро в Швейцария.

Знае се , че има и второ дело между “Газпром” и Сашо Дончев, но в Лондон.

Освен бившия си руски съдружник българският бизнесмен сигнализира през 2011 г. Еврокомисията за злоупотреба с монополно положение. След дълго разследване по тъй нареченото дело “БЕХ-газ” на 17 декември 2018 г. тя санкционира БЕХ, “Булгаргаз” и “Булгартрансгаз” за монополното поведение на пазара на газ с над 77 млн. евро.

БЕХ, “Булгартрансгаз” и “Булгаргаз” чакат становището на правния си консултант “Уайт енд Кейс”, за да решат дали да обжалват в съда на ЕС.

Терзиева описа във фейсбук защо “Овергаз” е завела иска за 350 милиона долара - заради “пропуснати ползи и нанесени щети, заради нарушение на добрите практики, най-вече в областта на конкурентното право, както и за едностранното прекратяване на договора (помните 1 януари 2016, когато

навръх новата

година беше

спрян газът

за “Овергаз”

и договорените количества за неговите клиенти бяха прехвърлени на “Булгаргаз”). За наше съжаление, с 2 на 1 гласа търговският съд не уважи иска, но делото не е завършено, защото “Овергаз” обжалва това решение в Швейцарския федерален съд на 2 февруари тази година и сега очаква хода на делото”, завършва пиарът на Сашо Дончев

От този пост във фейсбук на Терзиева не става ясно коя точно компания е загубила делото срещу “Газпромекспорт”. Защото, ако това е “Овергаз Инк.”, там все още “Газпром” и “Газпромекспорт” държат 50% от дяловете.

Активите - изградената разпределителна мрежа, са в друга компания - “Овергаз мрежи”. От финансовия ѝ отчет за 2017 г. става ясно, че 61,385% от акциите са на “Ди Ди Ай Холдинг Лимитед”, която е регистрирана във Великобритания, 38,37% са на “Овергаз Инк.” и малки дялове имат 7 общини. А британската компания е собственост на Дончев.

Така за няколко години българският

бизнесмен от

любимец и

съдружник на

“Газпром” стигна

до развод,

пое разпределителната мрежа на “Овергаз”, влезе в арбитражни спорове с руската компания, която му бе партньор.

От 90-те години на миналия век Дончев е в газовия бизнес - съдружник на “Мултигруп” и Илия Павлов. Бе доверен човек на тогавашния шеф на “Газпром” Рем Вярихев. При правителството на Жан Виденов българинът играе главна роля в скандалите около “Топенерджи” и желанието на “Газпром” да притежава газопреносната мрежа на България. След това “Газпром” и “Газпром Експорт” стават съдружници на Дончев в “Овергаз Инк.”. Тази компания години наред е на входа на България, като купува газа от “Газпром” и го препродава на “Булгаргаз”. Тоест - на границата префактурира руския природен газ. Дончев отрича да е посредник, казва, че по-скоро посредникът е “Булгаргаз”, тъй като не може да получи по-добра цена от неговата компания.

Едва

през 2013 г. т.

нар. посредници

отпаднаха

и “Булгаргаз” се договаря вече директно с “Газпромекспорт”.

“Овергаз” бе и насърчавана в инвестициите си от Държавната комисия по енергийно и водно регулиране, сега КЕВР. Този орган определяше норма на възвръщаемост - печалба, от 12%, с мотив да се изгражда газоразпределителната мрежа на България. Всъщност това бе и мотивът компанията да бъде посредник при доставките на руски газ в България.

Първият сигнал, че нещо се случва, бе през 2015 г., когато ДКЕВР с решение разрешава вливането на “Овергаз изток”, “Овергаз юг”, “Овергаз запад” и “Овергаз север” в “София газ”, по-късно “Овергаз мрежи”. Тогава това е обяснено с консолидация на компанията. Както се разбира по-късно, стъпката към уедряването е направена, за да се улесни раздялата с “Газпром”.

Точно това решение на регулатора бе повод в края на април 2017 г. в КЕВР да влязат прокурори и ДАНС и да изземат документи. Другият мотив за разследването бе липсата на реакция на ДКЕВР по жалба от “Овергаз” през 2011 г. срещу “Булгартрансгаз” за непредоставяне на достъп до газопреносната система и до газовото хранилище “Чирен”.

Когато в края на 2015 г. се появи опасноста от газова криза,

“Газпром”

призна, че тече

развод със Сашо

Дончев

Сред мотивите за спиране на доставките бяха дългове. От “Овергаз” реагираха, че не дължат пари.

Пред април 2016 г. на общо събрание на “Овергаз мрежи” капиталът се увеличава с 200 млн. лв., а “Ди Ди Ай Холдинг Лимитед” придобива контрол върху дружеството с над 61% дял. В края на април същота година руската медия “Интерфакс” съобщава, че “Газпром” продава 50-процентния си дял в българската компания “Овергаз Инк.”. Очакванията на руската компания били сделката да приключа до края на годината. Финансирането на раздялата се осигурявало със заем.

На 14 юни 2016 г. КЕВР разрешава на “Овергаз мрежи” да учреди особен залог и ипотека на търговското дружество в полза на Уни Кредит Булбанк срещу инвестицинонен кредит за 160 млн. лв. Тоест регулаторът разрешава на дружеството да учреди този особен залог и ипотека върху имущество, с което упражнява лицензионната си дейност.

Голямата част от това финансиране е за увеличаване на капитала на компанията.

Така че бизнесът с разпределение на природен газ в България за териториите, за които имаха лиценз дружествата на “Овергаз”, вече е на “Овергаз мрежи”, тоест на Сашо Дончев.

Доставките на

газ на България

редовни и

по договор

Напрежението между “Газпром” и “Овергаз”, както и загубеното от компанията на Сашо Дончев дело в Цюрих ни напомниха за 30 и 31 декември 2015 г., когато бяха спрени доставките на “Газпром” за “Овергаз” и се появи опасност клиентите на компанията да останат без газ.

Закръжаха и слухове за намалени доставки за България от началото на годината.

“24 часа” попита официално Министерството на енергетиката дали “Газпром” е намалил доставките за България с количествата, които “Булгаргаз” доставя на “Овергаз”.

От ведомството на Теменужка Петкова ни отговориха:

“Булгаргаз” ЕАД осигурява изцяло количествата природен газ, необходим за клиентите си, в съответствие с условията на договорите за доставка и договорените дневни количества. “Булгаргаз” получава договорните количества природен газ от “Газпром”.

Справка на сайта на “Булгартрансгаз” показва, че от 1 януари дневното потребление в страната е от 10,90 млн. куб. м до 13,9 млн. Най-голямо е било потреблението в средата на януари, над 13 млн. куб. м.

От газовото хранилище в Чирен всеки ден се изтеглят от 2,49 млн. куб. м газ до 3,9 млн., което е нормално за зимни условия.

На 16 февруари, петък, потреблението е било 11,2 млн. куб. м, а от Чирен са взета 2,83 млн.

Теменужка Петкова
Теменужка Петкова