Със 73% намалял приемът за администрация, с 60 на сто - за психология
В 16 професионални направления в различни университети ще има нулев прием през следващата академична година. Това съобщи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. По този начин министерството иска да спре нерационалното търсене на висше образование. Нулев прием например е обявен за национална сигурност в Шуменския, Великотърновския и Русенския университет, социални дейности в Медицинския университет в Плевен, икономика в Аграрния университет в Пловдив, Университета по хранителни технологии в Пловдив и Шуменския университет. Нулева ще е годината и за обществено здраве в Софийския университет.
Миналата година нулев прием имаше в 6 професионални направления в 9 висши училища.
Студентите от 8 професионални направления, които са с най-голям бъдещ недостиг на кадри, пък ще бъдат освободени от плащане на такси с поправка в Закона за висшето образование. Става дума за т.нар. трета стипендия. Направленията са Химически науки, Физически науки, Математика, Химични технологии, Материали и материалознание, Религия и теологоия, Педагогика на обучението по... и Енергетика. Скоро промяната в закона ще бъде публикувана за обществено обсъждане.
43 276 студенти ще бъдат приети през следващата учебна година в държавните университети - бакалаври, магистри след завършен бакалавър и доктори. Бройката е с 2500 по-малко от миналата година. Студентите в частните висши училища ще са 12 300. От министерството очакват 68% от завършващите гимназиално образование да влязат в университет. През 2015 г. държавно финансираният прием беше 58 000 места.
В сравнение с 2015 г. намалението в администрация и управление е със 73%, в икономика близо 60%, в психология - 48%, в политически науки - 55%, в право - 32%, в обществени комуникации 53%. В правото намалението е по-малко заради по-добрите показатели за реализация и учебна дейност.
“Това е болезнено за отделните университети, които обучават в тези направления, но сме длъжни да провеждаме тази политика не защото нямаме нужда от кадри, а защото в другите професии обществената загуба ще е много по-голяма, ако не осигурим специалисти. А броят на завършващите ученици е един и същ”, обясни Красимир Вълчев.
Тази година се очаквало по-ниско изпълнение на държавния прием в държавните висши училища, защото се увеличава приемът в професионалните направления, в които по принцип има неизпълнение и ниско търсене. “За съжаление, само в няколко приоритетни професионални направления успяваме да постигнем по-значително увеличение на приема през последните години - информатика и компютърни науки, компютърна и комуникационна техника, педагогика и ветеринарна медицина”, обясни министър Вълчев.
Министърът на образованието Красимир Вълчев и заместничката му Таня Михайлова обявиха план-приема в университетите и как бележки от средното образование ще участват в балообразуването през 2022 г.
След 3 г. във ВУЗ ще може да се
кандидатства и с оценка от 10-и клас
През 2022 г., когато абитуриенти ще са първите 12-класници, започнали по новия Закон за предучилищното и училищното образование, те ще могат да кандидатстват история например, дори да не са учили предмета като профилиран в 11-и и 12-и клас. Университетите ще вземат като балообразуваща оценката от удостоверението от 10-и клас за завършен първи гимназиален етап, в която ще бъдат вписани всички оценки от курса на обучение в 8-и, 9-и и 10-и по предметите, които дават общообразователната подготовка. Това обясни зам.-министър Таня Михайлова в отговор на много питания до МОН от родители и учители.
В дипломата за средно образование пък ще бъдат записаните оценки от изучаваните предмети в 11-и и 12-и клас, като за всички гимназии (профилирани или професионални) в дипомата за 12-и клас ще бъдат записани български език и литература, математика, физическо, гражданско образование и чужд език.(24часа)