Независимо дали "Росатом" ще бъде инвеститор в проекта "Белене" или не, ние сме готови да окажем всякаква помощ на България, за да се получи. Това заяви на пресконференция в рамките на "Атомекспо -2019" първият зам.-генерален директор на руската корпорация Кирил Комаров. По повод въпроси на български журналисти той се пошегува, че са поискали да научат всички търговски тайни, "искате при този търг за инвеститор да ви кажем при какви условия бихме участвали", реагира той.

Комаров видя откритост след възобновяването на проекта, за което благодари на правителството, на Бойко Борисов и лично на министър Теменужка Петкова. От една страна проектът се работи в пълно съответствие с европейските стандарти и второ - има готовност за диалог, каза атомният шеф

"И в този диалог ще се постараем да намерим комфортните за двете страни решение," заяви той.

Комаров бе категоричен, че ако българската държава вземе действително сериозно решение за възобновяване на проекта, те, като партньори и приятели, никога нямало да я оставят, щели да помагали.

"Ако има нужда от каквато и да било помощ, то българската държава, бъдещият собственик, бъдещият инвеститор ще решат сами. Ние сме готови да встъпим във всяка роля - от консултант до отговорния за пускане на централата," заяви първият зам.-шеф на "Росатом".

Комаров заяви още, че площадката на "Белене" е най-готова за построяване на АЕЦ в Европа. Оборудването е изработено, площадката е готова, както и проектната документация и бързо може да се издаде лиценз.

Колкото до гаранциите за инвеститора, той повтори своя теза от София, че никоя ядрена мощност в света не може да бъде изградена без участието на държавата.А доколкото разбрал, българската държава ще участва с това, което е направено досега - оборудването, подготвената площадка, извършените строителни работи. Всичко това сега се оценява, сумата е към 1,5 млрд. евро, каза той.

"Какви още усилия ще са нужни на България, за да се реализира проекта, ще стане видно от това кой ще влезе в него като инвеститор. Но е ясно, че всеки инветтитор ще иска да види гаранции за връщане на вложенията си", заключи той. От срещата с министъра на енерхетикапа Теменужка Петкова Комаров разбрал, че България ще синхронизира пазара си на електроенергия с европейския, което той нарече поврат. Според него това означава, че инвеститорът ще има по-голяма увереност, че ще може да си върне вложенията. "Има още много аспекти, над които предстои да се помисли", заключи той.

Комаров не отмина и най-тежките моменти в отношенията межде двете страни в областта на ядрената енергетика. Това е тъй нареченото време на арбитража.Дори тогава ние не престанахме да си сътрудничим и благодарение на това беше удължен животът на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй, които произвеждат 40% от електроенергията на България. Направихме го за кратък срог и за немного пари," заяви Комаров и добави, че така са дали втори живот4 за 30 г. на "Козлодуй", което позволява евтин ток в България. Припомни, че доставят ядрено гориво, каза още, че нямат никакви претенции към НЕК и БЕХ, след като оборудването е платено.