Борисов обеща половин милион държавни пари, за да отпуши бизнеса в Стара Загора
Частни улици пречат на фирмите да работят нормално, общината ще ги купи
Държавата ще отпусне целево на община Стара Загора около половин милион лева още в сряда на заседанието на МС, за да изкупи тя частните улици в района на бившия Азотно-торов завод и да облекчи работата на фирмите там. Това обяви премиерът Бойко Борисов днес при посещението си на работната площадка.
"Когато кметът Живко Тодоров ми съобщи, че улиците в района са частни, частна е и инфраструктурата по тях, което пречи на фирмите, аз не повярвах. Дойдох на място, за да видя този парадокс", каза още премиерът, който увери, че от началото на предизборната кампания за евровота не е посетил нито едно предизборно събитие на своята партия ГЕРБ.
В района на бившия Азотно-торов завод край Стара Загора върху площ от 3150 дка свои парцели имат 80 фирми с близо 900 работници. Отделно празни стоят още 1500 дка, към които има интерес за инвестиции. Но проблемът е, че улиците край тези парцели са на частно лице и фирмите не могат да ги ползват свободно, за да развиват своята дейност. В годините до 2006-2007-а синдикът на изпадналия във фалит някогашен АТЗ разпродал първо парцелите на територията на химическия гигант, а накрая, отделно - улиците, които са върху 83 декара. Първият им собственик фалирал, но преди това създавал сериозни пречки на фирмите, като не искал да продава улиците си, а и не позволявал на другите да ги ползват нормално или пък искал високи такси за инфраструктурата, тъй като са негови още ВиК съоръженията и местната подстанция за тока. Новият собственик, който придобил улиците чрез съдия-изпълнител, е склонен да преговаря с общината за продажбата им срещу близо половин милион лева.
Положението станало съвсем нетърпимо, когато уважавана чуждестренна фирма заплашила, че ще изнесе бизнеса си с пластмаси в Полша, тъй като край Стара Загора не можело нормално да го развива и разширява.
"Когато придобием улиците, ще ги вкараме в регулация, тъй като дългосрочната ни цел е да увеличаваме границите на града, но и ще се погрижим за ремонта им. Тогава вече общинският съвет ще се разпорежда с тях. Тогава данъците в района ще станат по-високи и ще има повече приходи за общинския бюджет, а фирмите ще работят нормално, обясни кметът на Стара Загора Живко Тодоров. Улиците стрували 500 хиляди лева.
"Нали каза 470 хиляди лева оня ден, като ми се обади. Почваш нещо да закръгляш", пошегува се Борисов.
Той коментира, че е нетърпимо площ от 1500 дка в центъра на България да стои неизползваема, когато интересът на чуждите инвеститори към България се засилва. "Огромни заводи се правят. Край Пловдив вече няма свободни места. В Кърджали открихме 5 високотехнологични завода плюс социални центрове за работниците. Най-големият иновационен център на България там, където в Кърджали пасяха магарета. В Русе - високотехнологични продукти се произвеждат там, 100 процента за Германия. Например камерите за мерцедесите от S класа, най-скъпита. Включително и лазерните лъчи на фаровете, за да спре автоматично автомобилът. Там заводите работят с 20 процента по-висок капацитет, отколкото в Чехия. В петък и в Шумен - там имат 2500-тонна преса, каквито има само още по една в Германия и Япония. Алуминиевото фолио 80 процента се произвежда там. Автомобилната промишленост подменя стоманата с алуминий и аз мога да се обзаложа с вас, че шаситата на БМВ ще се правят в Шумен. И сега, на 24 май, с премиера на Бавария ще го изговорим още веднъж.
"Ние правим високотехнологични елементи, електроника, най-скъпите системи. Това докарване на инвеститори не става лесно. Хората много внимателно гледат и преценят не само стабилността, но и условията за бизнес, помощта на държавата, на общините, и затова идват толкова много. Казват, че българите са уникални и като работници. В същото време от чужбина започват да се връщат не само млади, но и знаещи и можещи хора", каза още Бойко Борисов. Той посочи, че членството ни в ЕС освен предимства понякога носи и трудности, защото не можем, както други страни, да обещаем на чуждестранните инвеститори да работят в страната ни 15 години, без да плащат данъци. Но въпреки това те предпочитат България заради по-добрите ни работници и мениджъри, заради по-добрата ни организация", заключи Борисов.