Турският кораб "Фатих" е започнал проучвателни сондажи край бреговете на Кипър, съобщава "Катимерини", като се позовава на интервю на турския външен министър Мевлют Чавушоглу пред Анадолската агенция.
Чавушоглу заяви, че "Фатих" е започнал сондаж западно от кипърския град Пафос и допълни, че и вторият турски сондажен кораб, който първоначално трябваше да започне работа в Черно море, се е насочил към същия район, предава БТА.
Тази седмица властите на Република Кипър издадоха международни заповеди за арест на членовете на екипажа на "Фатих", защото Кипър смята, че със сондажните си дейности Турция нарушава изключителните му права върху подводните залежи на нефт и природен газ край острова. Под заплаха от задържане се намират 25 души.
Турция не признава изключителната икономическа зона на Република Кипър и в интервюто си пред Анадолската агенция Чавушоглу каза, че проучванията и сондажите на Турция са в рамките на нейния континентален шелф и в секторите, концесионирани на турската държавна петролна компания от признатата само от Анкара Севернокипърска турска република. Турският външен министър отново повтори позицията на Анкара, че действията на кипърските гърци за концесиониране на блокове в Източното Средиземноморие за проучвания и добив на природен газ са едностранни. Чавушоглу припомни, че Турция многократно е настоявала първо да бъдат защитени правата на кипърските турци и едва после да бъдат предприемани действия. "Казват ни, че ако го направят, ще признаят (Севернокипърската турска република). Не, днес не всички признават Тайван, но всички търгуват и сключват договори с него", каза турският външен министър.