Сигнал до НАП, ДАНС, енергийното и екоминистерството пускат протестиращи срещу находище "Белащица" заради особено тежки нарушения от страна на концесионера "Холсим кариерни материали Пловдив". Те са установени след проверка на Министерството на енергетиката, а протестиращите настояват да се предприемат още действия, за да се установят щетите, които компанията е нанесла на държавата и територията на концесията. Това съобщи председателят на "Екогласност" Емил Георгиев на пресконференция днес. Той предупреди, че ако не се вземат адекватни мерки "тази пресконференция ще се пренесе в Брюксел".
Според протестиращите ПК "Екогласност" и жителите на селата Белащица, Брани Поле, Брестник, Марково, Куклен, Гълъбово и Цар Калоян концесионерът е добил инертни материали без да има правото за това. А действията му представляват кражба на държавна собственост, тъй като природните богатства са изключителна държавна собственост, съгласно Закона за подземните богатства и с действията си по нерегламентиран добив дружеството отнема държавно имущество.
"В резултат на хищническа дейност на компанията, при добив на скални материали от находище Белащица, природа около 200 декара концесионна площ се унищожава. Връх Калоян, който предпазва от резки климатични промени, е на път да изчезне", каза Георгиев.
Председателят на ПК "Екогласност" уточни, че концесията е предоставена на фирмата през 2000 година за срок от 20 години.
"Концесията е предоставена и разписана от ангела на демокрацията Иван Костов", припомни Георгиев.
Той смята, че оттогава кариерата се експлоатира при драстични нарушения на поетите от концесионера ангажименти.
В резултат на взривни дейности многократно се превишава нормата на запрашеност на въздуха с фини прахови частици, добави Георгиев. Той обясни, че има статистика, която показва, че от 2001 г. над 10 пъти са се увеличи белодробните заболявания в района, особено при малките деца. Според него най-голямото нарушение, че фирмата-концесионер самоволно е увеличила границите на добив на скални материали. Освен това в близките населени места има и много напукани къщи в резултат на взривовете.
Протестиращите настояват Национална агенция по приходите да провери количествата добит строителен материал от концесионера, както от рамките на предоставената концесия, така и извън нея. Организациите подозират, че заради незаконния добив, вероятно са реализирани печалби в големи размери. Освен това не са отчетени пред органите по приходите и не са платили дължимите концесионни такси и данъци.
Георгиев припомни, че в края на миналата година бе организирана среща между протестиращите и посланичката на Швейцария у нас Мюриел Бесе Коен.
Попитали са я защо безнаказано се използват природните богатства на България.
“С огорчение казваме, че на тази среща, госпожа Кое започна да ни държи такъв тон, че сякаш бяхме някаква аборигенска общност, а не граждани на ЕС”, разказа Георгиев.
“Няма как да не изразим удовлетворението си в лицето на министъра на енергетиката в лицето на министър Теменужка Петкова. Същевременно няма как да не изразим неудовлетворението си от на МОСВ. Нямаме основания да твърдим, че то прикрива нарушенията на "Холсим", но имаме основания да твърдим, че Регионалната инспекция прикрива нарушенията”, каза Георгиев и добави, че ще настояват за среща с министъра на околната среда, на която ще искат освобождаване на директорите на Регионалните инспекции в Пловдив, Монтана и Бургас. За последните две Георгиев също даде примери за нарушаване на екологичното законодателство.
“Върху хората се оказва огромен натиск. Преди няколко месеца бивша директорка на басейнова дирекция в Пловдив ми предложи среща. Дойде с предложение от "Холсим" за съвместна дейност между "Екогласност" и "Холсим". Нали разбирате за какъв тънък намек става въпрос. Отказахме”, разказа Георгиев.
Според "Екогласност" констатираните нарушения в наказателно постановление на Министъра на енергетиката от 21 май тази година потвърждават многобройните сигнали, които организацията и жителите на селата Белащица, Брани Поле, Брестник, Марково, Куклен, Гълъбово и Цар Калоян подават многократно до държавните институции в продължение на над от 2 години. В тях се твърди, че "Холсим кариерни материали Пловдив" добива природни богатства извън границите на предоставената му концесия.
След подаден сигнал към министерството на енергетиката, е проверка, след която министърът издава въпросното наказателно постановление, с което налага санкция на "Холсим кариерни материали Пловдив" в размер на 50 000 лв.
“Тя е обжалвана, нормално е. От "Холсим" се държат толкова високомерно, че си мислят, че всичко им е позволено да правят на територията на България”, каза Георгиев.
Според проверката, извършена на 29 и 30 август 2018 г. на място на концесионния обект - находище „Белащица“ и граничещи с него терени, се оказва, че дружеството е извършило дейности в терен, в землището на с. Белащица, община Родопи. Там е иззето подземно богатство, без да е предоставена концесия за добив. Строителните материали са иззети в периода между ноември 2017 г. и датата на проверката 30 август.
Добивът на подземни богатства извън територията, посочена в концесионния договор, е нарушение на Закона за подземните богатства и подлежи на административна санкция. А в Наказателния кодекс е разписано, че извършването на добив на подземни богатства без предоставена концесия, какъвто е констатираният случай, е инкриминирано деяние и подлежи на наказателно преследване.
"Предвид на тази констатация, извършена от проверяващия и контролиращ орган Министерство на енергетиката е вероятно концесионерът "Холсим кариерни материали Пловдив", освен административно нарушение, санкционирано от Министерство на енергетиката, да е осъществило и престъпление по Наказателния кодекс в особено големи размери", твъдят от "Екогласност".
"Изключително важно е да се прецени общия негативен ефект върху концесионните отношения, по които страна е държавата, като в тази връзка считаме, че следва да се инициират допълнителни проверки с налагане на предвидените от закона санкции относно гореизложеното, както и да се преустанови предоставянето на концесии на посоченото дружество и свързани с него търговски дружества за бъдещи периоди", казват от Екогласност.
Според тях предвид тежките нарушения на закона и на концесионния договор, трябва да се изготви обстойна оценка на размерите на вредите, нанесени на държавата. Необходимо е да се изземат добитите богатства, да се предприемат допълнителни действия по установяване размера на незаконно добитите подземни богатства и по определяне на дължимите за тях концесионни такси, които следва да се съберат от "Холсим кариерни материали Пловдив".
Емил Георгиев смята, че проблемите няма да свършат с проверките, защото тази фирма е подала заявление за концесия за още 25 години в границите на връх цар Калоян.
“Аз живея от рождението си в Белащица. Това е населеното място най-близо до въпросните кариери, и най-засегнатото”, каза Павел Гемишев, който участва в протестите срещу концесията на швейцарската фирма. В село Белащица се намира и един от най-старите манастири "Св. Георги", който се напуква от дейността на кариерата.