Президентът на САЩ Доналд Тръмп отказа да наложи квоти за американското производство на уран, като нареди нов 90-дневен преглед на въпроса от специализираните федерални агенции, предаде Ройтерс, като се позова на меморандум, подписан от президента.

В него се казва, че президентът не е съгласен с изводите на разследване на министерството на търговията, което установило, че вносът на уран застрашава да националната сигурност на САЩ. Според Тръмп заключенията пораждат сериозно безпокойство и на този етап е необходим по-пълен анализ на засягащите националната сигурност аспекти на цялата верига на снабдяване с удрено гориво, предава БТА.

Делът на урана собствено производство в доставките на гориво за гражданските ядрени реактори в САЩ по данни на министерството на търговията за 2017 г. е бил едва 7 процента. В списъка на основните вносители начело е Канада (25%), следвана от Казахстан (24%), Австралия (20%), Русия (14%) и Узбекистан (4%), отбелязва ТАСС..

Разследването на министерството на търговията е инициирано след петиция от две американски компании, занимаващи се с добив на уранова руда - "Ю-Ар енерджи" (UR-Energy) и "Енерджи фюълс" (Energy Fuels), според които националната сигурност е застрашена, понеже енергетиката е силно зависима от снабдяването с ядрено гориво от държавни компании на неприятелски страни като Русия, Китай и Казахстан, които наводняват пазара.

Електроснабдителни компании с атомни централи като "Дюк енерджи" (Duke Energy) и "Ентерджи" (Entergy) възразиха на аргумента на минодобивните компании, като изтъкнаха, че техните разходи ще скочат рязко, ако бъдат принудени да ползват уран местно производство.Те подчертаха, че САЩ, Канада и Австралия, взети заедно, са осигурили близо 60 процента от доставките на уран през 2017 г., допълва Ройтерс.

Междувременно, камарата на представителите в САЩ одобри мярка, която би ограничила възможностите на президента Доналд Тръмп да нанесе военни удари по Иран без разрешението на Конгреса, предаде ДПА.

Около 20 републиканци се присъединиха към демократическото мнозинство в долната камара на Конгреса при гласуването. В резултат мярката бе одобрена с 251 гласа "за" при 170 "против".

Не е ясно обаче как тя може да бъде прокарана в Сената, където републиканците имат мнозинство.

Неотдавнашен опит за одобряване на подобна мярка от горната камара на Конгреса на САЩ се провали.

Проектът не предвижда ограничаване на възможностите на администрацията на Тръмп да отговори на евентуални ирански атаки.

Мярката бе внесена на фона на рязкото изостряне на напрежението между САЩ и Иран, включително твърденията, че Техеран е атакувал танкери, и свалянето на американски безпилотен дрон от иранските въоръжени сили. Миналата година Тръмп изтегли Съединените щати от международното споразумение за иранската ядрена програма и наложи редица санкции на Иран.