Доходността на държавните облигации на САЩ се понижава рязко по време на търговията в сряда, след като серията слаби данни от Китай и Германия потвърдиха ясно забавянето на глобалната икономика и парираха вчерашните надежди за прогрес в търговските преговори между Вашингтон и Пекинм, предава БНР.

В същото време инвеститорите днес са свидетели и на феномена, известен като "обърната крива на доходността" за пръв път от 2007-а година насам, което е доста добър индикатор за предстояща икономическа рецесия.

Доходността на 10-годишните американски дългови книжа се понижава към 1,61%, достигайки най-ниско ниво от есента на 2016-а година насам, докато доходността на краткосрочните 2-годишни книжа на САЩ се понижава към 1,62%, а на 30-годишните дългосрочни книжа - към 2,05%.

По този начин лихвеният спред между 10-годишните и 2-годишни книжа стана отрицателен (по-висока доходност на краткосрочните спрямо дългосрочните книжа), което е известно като "обърната крива на доходността" и възникна през днешната търговия за пръв път от юни 2007-а година - непосредствено преди глобалната финансова криза и икономическа рецесия. От историческа гледна точка феноменът "обърната крива на доходността" представлява доста прецизен индикатор за възможна икономическа рецесия през следващите 12 до 24 месеца.