Неотдавна китайското правителство публикува редица икономически данни за първото полугодие на годината, от които се вижда, че БВП е нараснал с 6.3% спрямо същия период на миналата година, информира Радио "Китай".
Впоследствие чуждестранните медии коментираха, че ръстът от 6.2% през второто тримесечие е най-ниското ниво от началото на годината, което показва спада на китайската икономика. Началникът на Кабинета за китайската икономическа политика на ОИСР Марджит Молнар счита, че това заключение е без значение. От международната среда се вижда, че китайската икономика се представя добре:
„Ако не знаем нищо за дадена икономическа общност, ние я оценяваме според икономическия растеж. Само от този показател обаче, не можем да съдим за нейното състояние. Ръстът не е достатъчен, необходимо е да се знае и предисторията, за да се направи цялостна оценка. Не трябва да се правят просто сравнения с миналото, а сравняват очакванията. Според общата международна среда, 6,3% ръст през първото полугодие и 6,2% през второто тримесечие е добро представяне."
Тя одобри оценката на китайското правителство за икономиката, което я определи като стабилна, с реализиране на напредък през първото полугодие на годината и счита, че това се дължи на структурните реформи през последните години, а промяната при икономическия растеж е очевидна.
„Стабилност означава, че спадът на икономиката е малък, но не рязък и внезапен, което е в рамките на очакваното. „Напредък" означава повишаване на качеството на растежа. Като например продължава трансформирането на двигателите на растежа и прехода от инвестиции към потребление.
Икономическите данни показват, че през първото полугодие растежът на добавената стойност на развиващите се стратегически сектори и високотехнологичните производствени сектори надвишава ръста на промишлените предприятия. При услугите, приходите на стратегическите обслужващи отрасли и новите технологии също се развиват бързо. Във връзка с това, Молнар счита, че дигиталните и високотехнологични отрасли дават по-голям принос за продуктивността, защото развитието им е свързвано с предишните фактори, например работна ръка и капитали.
След излизането на оценката за китайската икономика за първото полугодие, светът насочи поглед към очакванията за икономическото развитие на страната през второто. На фона на външната несигурност, мерките на Китай за разширяване на вътрешното търсене, включително насърчаване на потреблението, се превръщат във фокусни точки за стимулиране на икономическото развитие.
„Да се усъвършенства системата за социално осигуряване, т.е. здравни осигуровки, грижите за възрастните, образованието трябва да се подобряват. Тези разходи да се поемат главно от правителството, а не от физически лица, а нивото на обществените услуги за гражданите в цялата страна да се уеднакви, това ще съдейства за потреблението."
Според определената в началото на годината цел на правителството, икономическият ръст на страната ще се запази на ниво между 6% до 6.5%. Прогнозата на ОИСР в началото на годината е 6,2%. Молнар изрази увереност, че Китай ще реализира целта си.