В противен случай три града можеше да останат без парно и топла вода
РИОСВ-Стара Загора, е издала заповед в сряда да бъдат пуснати отново котлите на горивната инсталация за производство на топлинна енергия на ТЕЦ “Брикел”, съобщиха от министерството на околната среда.
От ведомството уточняват, че са били дадени предписания на теца да се отстранят от площадките наличните горива, които не са разрешени според действащото комплексно разрешително. След уведомление от дружеството, че предписанията са изпълнени, от РИОСВ-Стара Загора, направили проверка, която установила, че те са изпълнени.
На РИОСВ-Стара Загора и общинските органи е осигурен и непрекъснат достъп в реално време чрез система за видеоконтрол, с което се гарантирало, че няма да бъде използван неразрешен вид гориво в предприятието.
РИОСВ-Стара Загора, спря производството в “Брикел” на 9 септември с мотив, че се използва неразрешен вид гориво – биомаса, което било нарушение на комплекното разрешително. И бе съобщено, че наложената мярка е заради невъзможността на оператора да гарантира спазването на екологичното законодателство.
Още тогава
от теца
твърдяха, че
затварянето му
е неправомерно
И посочиха, че с разрешение на компетентните институции в периода между 28 юли и 21 август тази година експериментално са били изгорени 17 000 тона RDF (неопасни битови отпадъци) и почти двойно количество слама, примесени с въглища. На 21 август заради високите температури дружеството само е спряло експерименталното горене на алтернативно гориво.
Преди дни изпълнителният директор на “Брикел” Янилин Павлов заяви, че ако предприятието не бъде пуснато да работи, без парно и топла вода може да останат три града. Той посочи, че всичките предписания във връзка с поставяне на камери, предприемане на мерки за увеличаване на контрола, както и такива по отношение на биомасата и RDF, са изпълнени.
“Брикел” имал 2 основни звена – топло- и електропроизводствена централа и брикетна фабрика. Част от произведените брикети се продават на хората, за да могат те да се отопляват. Останалата част се използвала като специализирано обогатено гориво при производството на енергия от ТЕЦ “Брикел”, “Топлофикация - Сливен" и “Топлофикация - Перник”.
Липсата на т.нар. обогатено енергийно гориво можеше да остави под заплаха отоплителните сезони в Гълъбово и Сливен, както и доставките на битова гореща вода в Сливен и Перник.
В Гълъбово около 2000 домакинства използвали централно отопление. Освен тях клиенти на “Брикел” били 7 учебни заведения, 6 културни центъра, както и местната болница. Дружеството осигурявало топлоснабдяване на 3 сгради на община Гълъбово, на районния съд, както и на ОД на МВР. От години “Брикел” осигурявал топлинна енергия под формата на дарение на общински и републикански обекти.
Абонатите на “Топлофикация - Сливен” били над 13 000 домакинства, а централното отопление оставало най-евтиният метод за отопление и липсата му щяла да повиши разходите на домакинствата.
Павлов казва още, че брикетите се произвеждат от въглища, които “Брикел” купува изцяло от “Мини Марица - изток”. По осреднени данни на месец количеството било около 250 000 тона въглища. Ако това количество не се купувало, държавната мина можела да спре работа.
От дружеството заявиха още, че ще купят специална апаратура, която да измерва атмосферния въздух с цел всички да следят състоянието му. Станцията ще бъде монтирана в центъра на Гълъбово.