Повишение на износа и вътрешно потребление подкрепяли икономиката
Българската икономика все още е далеч от рецесията. Това става ясно от прогнозата на две международни банки, които работят у нас.
Според “Райфайзен рисърч” ръстът на икономиката за тази година ще е 3,5%, а не както сочеха в първоначалната си прогноза 3%. Основна причина за положителното коригиране на очакванията е силният резултат от първото полугодие- 4,2%.
“За второто полугодие очакваме растеж от малко под 3%, движен от вътрешното търсене и подкрепян от експорта, докато вносът ще се възстанови до слаб растеж”, мотивират се анализаторите. По отношение на динамиката на компонентите на БВП от страна на търсенето износът през второто тримесечие нарасна с 2,1% спрямо второто тримесечие на 2018 г., а вносът намаля с 4%. Крайното потребление се увеличи с 1%, а брутo капиталообразуването се сви с 4,1%, сочи прогнозата.
Анализаторът на банката Емил Калчев напомня, че през второто тримесечие най- солиден принос за растежа на БВП очаквано има в сектора на услугите - 2,7%, следван от индустрията с 0,7%. Най-слабо е влиянието на селското стопанство - 0,1%.
Ръст от 3,5% прогнозират и анализаторите на УниКредит Булбанк в най-новия си тримесечен доклад.
Очакванията за малко по-висок от прогнозния годишен ръст отразяват комбинацията от по-силен растеж на износа, устойчиво подобряване на условията на пазара на труда и ръстът на заплатите, мотивират се експертите на банката.
За следващата, 2020 година, от “УниКредит” очакват леко забавяне - до 2,9%, което ще се дължи изцяло на външни фактори - по-слабо търсене в еврозоната, търговските войни между САЩ и Китай, както и по-слабият растеж на американската икономика.
“Тези три фактора ще доведат не само до по-слабо търсене на български износ, но и до по-голяма несигурност, която вероятно ще се отрази на ръста на частните инвестиции”, прогнозират банковите анализатори.
Тези очаквания вече се потвърждават от най-новите проучвания за доверието на бизнеса. Заради глобалната несигурност голяма част от компаниите ревизират плановете си за експанзия в промишлеността. Доскоро основен проблем за бизнеса бе недостигът на работна ръка.