Синдиците на фалиралата банка продават облигации за над 25 млн. евро, издадени от НУРТС
Изплащането на гарантираните депозити в КТБ е приключило, върнати са 99,8% от тях. Това става ясно от съобщение на фонда за гарантиране на влоговете.
Изплащането започна на 4 декември 2014 г. и по закон срокът е петгодишен. Така на 4 декември 2019 г. той е приключил. По данни от фонда дадената сума е 3,687 млрд. лв., а около 7 млн. лв. са останали непотърсени.
Гарантирани депозити са получили 112 хил. вложители в КТБ, а общата бройка на сметките в банката бе над 500 хил.
За да бъдат изплатени гарантираните влогове в затворената банка, фондът получи заем от бюджета. Последната част от него - към 500 млн. лв., е била върната преди края на миналата година, съобщи изданието “Капитал”.
Преди фалита на КТБ във фонда имаше 2,1 млрд. лв. Парите бяха събрани от вноските, които правят банките в него. Гарантираните влогове в банката, които по закон са до 196 хил. лв., бяха на обща стойност над 3,6 млрд. лв. Част от средствата на фонда бяха в държавни ценни книжа. Те не бяха продадени, за да не се създадат трусове във финансовата система. Поради това държавата отпусна заем за изплащането на гарантираните влогове в КТБ. Размерът на гласуваните средства бе до 2 млрд. лв., от които са усвоени около 1,7 млрд. лв.
Фондът има да връща още близо 600 млн. лева по други два заема - от Европейската банка за възстановяване и развитие и Международната банка за възстановяване и развитие. Тези средства бяха използвани, за да се върнат парите в бюджета. В момента фондът разполага с над 700 млн. лв.
През миналата година той получи и 409 млн. лв. от първите постъпления от продажбата на имущество и активи на КТБ, тъй като е първи по ред кредитор.
Очаква се през тази година да има и нови постъпления. Последната обява на синдиците на КТБ е за продажбата на притежавани от банката 25 723 облигации с номинал 1000 евро всяка, издадени от “НУРТС България”. Срокът за подаване на документи от потенциални купувачи изтече в 16 часа на 6 януари тази година.
Синдиците имат право да предоставят налична информация на едно или повече лица, без предварително да уведомяват когото и да е от потенциалните купувачи.