Подготвя се нов закон за ВиК. В него ще бъде заложено спиране на водата, когато ползвателят й не плаща. Една от целите е да се работи за намаляване на загубите на вода до 35-40% от сегашните над 60%.

Такъв закон е крайно необходим, казва управителят на ВиК Стара Загора Румен Райков. По думите му правата и задълженията са разхвърляни в различни закони и подзаконови актове, а контролът е разпределен между различни министерства, КЕВР, РЗИ, РИОСВ, РИОКОЗ.

Райков коментира пред БНР предвидените промени за отчитане на водното потребление. Измервателните уреди по досегашната уредба са разположени във водомерни шахти с индивидуален водомер, а сега по новия закон тези водомерни шахти трябва да бъдат изведени извън имота на собственика, поясни той.

В многоетажните жилищни блокове ще се следи общия водомер. "Ако вътре в тази етажна собственост, която хората сами управляват, има някакъв проблем, някой краде вода или някой заблуждава други, или си е свалил водомера, или нещо друго е направил, което е неправомерно, то етажната собственост би трябвало да го проконтролира и да го накаже", допълни Румен Райков.

Според него технически е много сложно да се изведат водомерите извън апартаментите. "По-лесният начин е да се направят водомерите например с дистанционно отчитане, за да не се влиза", посочи Райков.

Един водомер за дистанционно отчитане струва около 150 лева. "Засега този разход, който е за водомери с дистанционно отчитане, на нас КЕВР не ни го признава за присъщ разход", каза експертът.

Една от посоките за промени в закона е въвеждането на дистанционно отчитане. "Втората е т.нар. маргинализирани групи в ромските махали. Там да се определи много ясно и отчетливо как се работи с тях, защото повечето от тях нямат никаква собственост там. И ти не можеш на палатка да сложиш водомер. Малко е сложно", коментира още Румен Райков.

Разходите за провеждане на лабораторни анализи са огромни. Законовите промени предвиждат да се въведат помощи за вода на социално слабите семейства.

"Би трябвало, разумно е след като има енергийни помощи, да има и водни помощи, защото този човек не можеш да го оставиш тотално без вода", смята инженерът.