На пресконференция вчера служители на няколко икономически институции, сред които Министерството на финансите и Народната банка на Китай, заявиха, че са въвели фискална и парична политики, за да помогнат на националната кампания срещу новия коронавирус. Те добавиха, че отрицателното влияние на епидемията върху икономическия растеж ще бъде ограничено и втората по големина икономика в света ще остане стабилна, предава радио "Китай".
След избухването на епидемията Министерството на финансите заедно с други институции педприеха 10 фискални мерки, сред които отпускането на 66,7 милиарда юана (9,6 милиарда щатски долара) за специален фонд за борба с епидемията, каза замстник-министърът на финансите Ю Уейпин.
„Предприети са и мерки за подпомагане на здравните работници и предприятията, които играят основна роля в битката срещу вируса, включително парична помощ за медиците и отстъпки по кредитие на компаниите", добави той.
Въпреки че борбата с епидемията остава основен приоритет, опасенията за нейното потенциално въздействие върху икономиката нарастват, тъй като много компании все още са затворени като част от цялостните усилия. Най-силно засегнати са секторите на транспорта, хотелиерството и ресторантьорството, особено малките и средни предприятия.
Заместник-министърът добави, че са предприети мерки, с които да се помогне на компаниите, които ще претърпят загуби, като намаляване на данъци, административни такси и разходи.
За да се осигури достатъчна ликвидност на финансовите пазари в страната, Народната банка на Китай също предприе редица мерки през последните дни, сред които инжектирането на 1,7 трилиона юана във финансовата система по-рано тази седмица и създаването на специален фонд от 300 милиарда юана за рефинансирането на компаниите, каза на брифинг заместник-управителят на централната банка Пан Гуншън.