Имаме достатъчно време за изчистване на всички проблеми, които ви затрудняват, увери Горанов
Споделят ли философията на наредбата за касовите апарати и изчистване на всички проблеми, които затрудняват бизнеса. Така формулира финансовият министър Владислав Горанов целта на предизвиканата от него дискусия между НАП и представители на бизнеса.
„Ако се обединим около философията на наредбата и извлечем тези малки, или немалки неща, които имаме да решаваме, имаме достатъчно време да започнем да ги оправяме. Тази наредба е единственият шанс на министъра на финансите, при среда, в която 30 години след прехода държавата има важна преразпределяща роля, да поддържа бюджета. Искаме да сме солидарни и през приходите, и през разходите, искам тези две тези да ги срещна някъде. Където имаме грешки трябва да бъдат поправени“, заяви Горанов. Предпочетох този разговор да е публичен, за да няма спекулации, каза още той.
„Новите правила са насочени към това всеки да отчита реално своите обороти Това е единственият начин да се преборим със сивата икономика. Проведохме над 300 срещи за да уточним спорните въпроси и да им намерим решения. Регистрирани са 900 софтуера, още 130 са в процес за вписване. Нашата идея за ограничаване на сивата икономика среща разбиране в огромната част от търговците, и 10-ки хиляди вече работят по наредбата.
Ричард Дарибегов, Българска асоциация на заведенията поиска да се направи спешна работна група по начина на запечатване на заведения и обекти, защото в момента имаме много сигнали за злоупотреби. Според Горанов, редът е разписан в режима на закона за ДДС. Той не изключва недобросъвестно поведение, но достигането до крайно законодателно решение не е лесно.
„В закона за ДДС са изрично изброени хипотезите на нарушения на стопански субекти и никой не е запечатан просто така. Разбирам притесненията ви да не се използва НАП като бухалка от конкуренцията и да не се тълкува субективно. Смесват се обаче високотехнологични теми и зад абревиатурата се крият всички проблеми на регулацията на малкия и среден бизнес, които не би трябвало да бъдат смесвани“, отговори финансовият министър.
Станислав Попдончев от БСК постави за обсъждане въпроса с дефиницията на това що е софтуер за управление на продажби. Както и блокирането на сървърите на НАП. Същата тема като най-важна изведе Михаил Петров, финансов директор на „Кауфланд“, в качеството си на представител на Асоциацията за модерна търговия. Той декларира подкрепа на правителството за изсветляване на бизнеса, но обърна внимание на три систематични проблема. „Ако фискалният принтер не излъчва 24 часа и не получи отговор от НАП, той физически блокира, от блокира се само на място. Представете си за една верига, която има 800 апарата в 40 града, да раз стартираш тези устройства, това може да трае дни.
Очаквайте подробности по дискусията.