Компанията "Боинг" (Boeing Co.) обяви във вторник, че през януари не е получил никакви нови поръчки за пътнически самолети за пръв път от далечната 1962 година насам.
Това само може да увеличи финансовото напрежение на компанията, което се натрупва с оглед на кризата със самолетите 737 MAX, които остават принудително приземени по цял свят от миналия март след двете фатални катастрофи с този модел само в рамките на пет месеца.
С оглед на това преди време "Боинг" успя да си осигури банкови заеми от 13 млрд. долара, за да подпомогне с тези средства обезщетението на клиентите на Max 737, както и за покриване на разходите за спиране на производството на най-продавания до неотдавна модел на пътнически самолет, предава БНР.
През миналия месец "Боинг" само е доставил предишно поръчки за 13 самолета, включително шест от модела 787 Dreamliners, два 777 и военни версии на своите търговски самолети. Компанията все пак посочи, че никой от нейните клиенти не е отменил досегашни поръчки.
Повечето авикомпании се въздържат да поръчват 737 MAX, докато регулаторните органи на САЩ и на останалия свят не разрешат отново полетите с него.
Затова "Боинг" продължава да изостава от европейския си конкурент "Еърбъс" (Airbus) и трупа огромни месечни загуби.
"Боинг" отчете нетни загуби от 1,01 млрд. долара през последното тримесечие на 2019-а година спрямо нетни приходи за 3,4 млрд. долара точно година по-рано. Приходите му пък спаднаха с цели 37% до 17,9 млрд. долара.
През миналата седмица европейският самолетостроител пък отчете най-силният си януари по поръчки за последните най-малко 15 години. "Еърбъс" регистрира 296 брутни поръчки и 274 нетни поръчки след анулирания, припомня Ройтерс.