Възможното отлагане на тазгодишните сесии на Общокитайското събрание на народните представители (ОСНП) и Китайския народен политически консултативен съвет (КНПКС), които по график трябва да се проведат в началото на март, е знак, че правителството вероятно ще понижи целите за социално-икономическото развитие, включително ръста на БВП, смятат местни анализатори, съобщава "Радио Китай".
„Ако сесиите бъдат отложени, представянето на доклада за работата на правителството, който съдържа прогнозните икономически цели в редица сфери, включително БВП и заетостта, вероятно ще бъде забавено", смята Шън Сунчън, бивш високопоставен служител в Китайската народна банка и депутат в ОСНП. „Китайската икономика е изправена пред множество неясноти, заради епидемията. В момента е прекалено рано да се правят оценки какви икономически цели биха били изпълними. Ако сесиите се проведат след поставяне на епидемията под контрол, тогава ще имаме по-ясна картина как ще изглежда китайската икономика и какви цели да очертаем", добавя той.
Други, като Сю Гао, главен икономист в „Банк ъф Чайна", смятат, че отлагането на парламентарната сесия няма да промени целите на националното икономическо развитие. „Настоящата 2020-та е годината, в която Китай трябва да построи всеобхватно общество със средно ниво на благосъстояние. Няма да бъда особено изненадан ако целта за ръста на БВП бъде поставена около 6 процента", посочва той.
Джан Йеншън от Китайския център за международен икономически обмен казва, че целите за икономическото развитие, които правителството записва в доклада за своята работа всяка година, са просто индикатор за очакванията, а не обвързващи, така че известни корекции не биха били проблем. „Спорно е дали трябва да обявяваме тези цели", добавя той.