Нито едно учебно заведение не трябва да остава без дезинфектанти след края на грипната ваканция. Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на заседанието на Министерски съвет.
Едно училище да остане и ще е проблем, уточни той. Каквато суровина е необходима на производителите, тя може да се деблокира от резерва.
Министър-председателят изтъкна още, че учителите трябва да обясняват на децата как да си мият точно ръцете.
Борисов нареди да се работи 24 часа по тази тема, за да може като свърши грипната ваканция заради вирус Б 1, предпазните мерки да продължат, предаде БТА.
Министърът на образованието Красимир Вълчев се надява още днес да има среща с производители на дезинфектанти, като допълни днес на срещата, че има вече първи уверения, че те са осигурени. Ще бъде предложено на висшите училища да въведат режим на дезинфекция на ръцете и на подовите повърхности.
По време на заседанието на МС отново бе повторено, че децата са най-малко засегнатата група от коронавирус инфекция, за разлика от Б-грипа, където таргет групата е от 4 до 14 години. Премиерът поиска от щаба да се разяснява, че ваканцията е именно заради втория вид грип. Беше отчетено от щаба по време на заседанието на кабинета, че има задоволителен ефект от тази ваканция и затова няма да се поощрява продължаването й.
Националният оперативен щаб ще предложи за обсъждане въвеждането на диференциран подход по отношение на мерките във връзка с коронавируса, като идеята да се разделят на зони с установена такава инфекция и други, които не са. В зоните, които не са засегнати от коронавирус, няма основания да се прилагат крути мерки, а само да се пази социална дистанция и да се прилагат мерки за дезинфекция, каза генерал-майор Венцислав Мутафчийски, началник на ВМА и председател на Националния оперативен щаб. Мутафчийски увери членовете на кабинета, че до утре щабът ще има готови предложения към всички министерства за контрола и справянето с разпространението на коронавируса в местата извън и в огнища на заразяване. Премиерът изтъкна, че е необходимо всички служби да продължат да работят.
"Само от горивата сривът ни е 15 процента", каза премиерът и заяви, че почваме десетки милиони да губим заради кризата от коронавирус, защото потреблението пада. В тази връзка той посочи, че довечера, на извънредния Европейски съвет по темата за коронавируса, този проблем също ще бъде обсъден. "Ще се вкараме, в света говоря, в такава тежка стопанска или финансова криза, че трудно ще излезем от нея", каза Борисов.
Премиерът попита по време на заседанието на кабинета, дали не може тестовете за коронавируса да се уеднаквят в Европа и покани генерал-майор Венцислав Мутафчийски - началник на ВМА и председател на Националния оперативен щаб, да се включи довечера в извънредния Европейски съвет по темата за коронавируса. Мутафчийски отбеляза, че методиката е нова, а и самият вирус е нов, а тестовете се развиват. Той изтъкна, че страната ни напълно се придържа към утвърдените сега тестове. Той отбеляза, че има полемика по отношение на т.нар. полеви тестове, като посочи, че - първо, те дават фалшиво отрицателни резултати, а след това дават фалшиво положителни резултати и то в огромен, по думите му, процент и изтъкна, че за да има напълно потвърждаване, се работи със специалния PCR тест. В този смисъл, разходите за т.нар. полеви тестове биха били излишни, коментира премиерът.
Мутафчийски отново повтори, че нашите лаборатории работят с единствените доказани в света тестове и това е чрез PCR методиката, като акцентира, че световните усилия са за разработване на бързи тестове. Той посочи, че австрийски компании вече работят върху това.
На заседанието на МС бе засегната и темата за работата на театрите и кината. Премиерът заяви, че правителството взема решения само на базата на препоръките на кризисния щаб и подчерта, че ограничението за посещенията в театрите, не е за да не се плащат дотации.