Въпреки очакванията на премиера
цени засега няма да падат
Запасите от суровини и хранителни продукти могат да стигнат за 2 години дори без внос и без нова реколта. Това обяви земеделската министърка Десислава Танева преди началото на извънредното заседание на Министерския съвет в петък. Тя говори заедно с представители на хранителния бранш.
Българските производители задоволяват изцяло вътрешното потребление, успокои тя във връзка със започналото в някои градове презапасяване след обявяването на извънредното положение заради коронавируса.
България има 1,7 млн. тона зърно, което ще стигне за повече от година. Запасите от царевица са 2 млн. тона и стигат за 2 г,, а слънчоглед за олио има до края на годината, каза Танева.
Хлебопроизводителите имат запаси за до 2 години, гарантираха от асоциацията. Млекопроизводителите имат продукти за много години, заяви Димитър Зоров, председател на асоциацията им. Достатъчни били и запасите от месо и риба, може да се осигури достатъчно бутилирана вода и консервирани храни.
Вирусът не живее достатъчно дълго, за да може храна да е преносител и заводите са взели всички мерки за биосигурност, гарантира Танева.
Потребителите обаче да не очакват по-ниски цени на основните храни, показа проверка на “24 часа”. В четвъртък в полунощ, на извънредното заседание на правителството, премиерът Бойко Борисов заяви, че щом като газът и горивата поевтиняват значително, би трябвало да има намаление и на цените.
Хлябът не само че няма да поевтинее, но и се очаква поскъпване с 5-10 стотинки до края на годината, прогнозира Росен Алвев от управителния съвет на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите. Газът и другите гоива представлявали малка част от себестойността на хляба, която зависела основно от брашното и заплатите. Средното възнаграждение в бранша в последните години скочило от 880 на над 1300 лв., имало и големи разходи по новите изисквания на наредбата за касовите апарати. Тази година се очаквали и поне 10% по-ниски добиви на пшеница. Всичко това щяло да вдигне цената на хляба до 1 лв. за кг в близките две години в ниския сегмент, а във високия - до 1,50 лв.
И от Асоциацията на месопреработвателите заявиха, че газът и петролът имат малка роля във формирането на цената, така че поевтиняване на продуктите не се очаквало или щяло да бъде със стотинки.
И в двата бранша не наблюдават повишено търсене от страна на потребителите, а производството протича нормално.
От веригата “Фантастико” с цел повишаване на безопасността въведоха ограничения за достъп до супермаркетите си. Едновременно в магазините могат да влизат между 5 и 30 души, в зависимост от големината на търговската площ. Целта е клиентите да пазаруват, без да са на близко разстояние един от друг. Останалите ще изчакват пред супермаркетите. Разширени са зоните за дезинфекция. Работата с открити продукти се извършва само с ръкавици. Работното време на магазините с клиенти е намалено с един час.
От “Кауфланд”, “Т Маркет”, “Лидл” и “Метро” заявиха, че засега не предвиждат ограничения за броя на клиентите, допускани в магазините. От “Билла” не се ангажираха с коментар до редакционното приключване на броя. Иначе всички големи вериги дезинфекцират магазините си и вземат предпазни мерки.
А1 също ограничава броя на клиентите в магазините - до трима едновременно. От "Теленор" съобщиха, че затварят магазините си до 16 март.
На летището в София ще работят само аптеки и магазини за храни, останалите затварят.