Българската банка за развитие ще „влиза“ временно в закъсали фирми, вдигат капитала с 500 млн. лв.
Две важни мерки обяви след среща с работодателите и синдикатите финансовият министър Владислав Горанов . Първата предвижда увеличаване на капитала на Българската банка за развитие с 500 млн.лв., за да може тя чрез издаване на гаранции към търговски банки да им позволи да проявяват гъвкавост към техни клиенти със затруднения при изплащане на заемите си. Втората - ще се даде възможност на ББР да участва временно с опция за обратно изкупуване в капитала на дружества, които имат нужда от подобно участие.
Не можем всички да излезем сухи от водата, ще има и бизнеси, които ще фалират, уточни министър Горанов. Според него, на срещата, организирана по инициатива на премиера Бойко Борисов, те са получили обратна връзка от работодателите и синдикатите дали тези мерки се възприемат като удачни. Горанов подчерта също, че държавата не може да замени реалната икономика и мерките търсят баланс между това стопанският живот да продължи, а най-засегнатите да получат достатъчно подкрепа.
Промяна в кодекса предстои, съобщи още Горанов. Тя ще позволи на работодатели, които възнамеряват да освобождават работници, да получат шанс да ги задържат още три месеца, като се възползват от това държавата да изплати 65% от възнаграждението им, а те да добавят останалото.
Икономическият министър Емил Караниколов призова да не се проявява популизъм в този момент, защото и на него му се иска да обещае да не се плащат битови сметки, но това би означавало да рискува здравето на държавата, която догодина няма да има бюджет.
Изпълнителният директор на КРИБ Евгений Иванов заяви от името на Асоциацията на организациите на работодателите в България, че голяма част от мерките, които те са предложили вече се изпълняват. Той поясни, че нито една от тях не е безвъзмездна, няма принципа - няма да платим, или подарете ни.
Иванов акцентира върху отлагане във времето на различни типове декларации, предложение, което е прието, върху запазването на работната ръка и на доходите, както и активизиране на ролята на Българската банка за развитие, която с увеличаване на капитала й ще е адекватна на ситуацията. Той заяви, че ако вече сме били в предверието на еврозоната държавата би могла да ползва много и евтини пари от ЕЦБ.
"Отделихме в позицията си внимание на едра индустрия, медиите, които поемат едни от най-големите удари. Поискали сме облекчения, включая и една кампания, която може да бъде реализирана през вас какво трябва и не трябва да се прави при кризата"..