Предлагат 80/20 да е схемата за помощ на туризма

Да се вдигне обезщетението за безработица, държавата да плати допълнителни дни отпуск на майките, които си гледат децата, а туризмът и транспортът да получат специална антикризисна помощ. Затова са си стиснали ръцете бизнес и синдикати на заседанието на тристранката, което продължи над 6 часа в понеделник. Държавата обаче не е дала категорично съгласие за нито едно от всичките им 65 предложения, които трябва да бъдат обобщени и да се изпратят до ресорните министерства за изразяване на позиция.

В туризма се обсъжда модификация на схемата за подпомагане на заетостта 60/40. “Държавната субсидия вероятно ще бъде по-голяма - 80% от заплатата и осигуровките на наетите. Така ще се насърчат и подпомогнат хотелиери и ресторантьори при назначаване на персонала за летния сезон. Това е по-добър подход от ваучерите за почивка”, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров пред бТВ. Освен в туризма подкрепата да е за най-засегнатите сектори, които през последните месеци бяха парализирани заради коронакризата, поискали социалните партньори.

Синдикатите настояват минималното обезщетение за безработица да се вдигне от 9 на 17 лв., за да може безработните да получават 60% от минималната заплата, или 366 лв. вместо сегашните около 190 лв. “Но под условие - само до края на годината като извънредна мярка, обясни Димитров. Държавата пък ще направи разчети колко би струвало това на хазната, преди да даде становище.

Синдикатите искат и увеличаване на платения отпуск за работещи родители с малки деца, които от извънредното положение не ходят на детска градина и училище. Увеличението да е до 20 дни и да е за тази година. Парите пък да се изплащат от фонд “Безработица” на НОИ, а не от работодателите.

Мярката 60/40 за запазване на заетостта да се усъвършенства, за да се увеличи още обхватът ѝ. Около тази принципна позиция се обединиха работодатели и синдикати на извънредно онлайн заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество.

ВАСИЛ ВЕЛЕВ
ВАСИЛ ВЕЛЕВ
Едно от предложенията на бизнеса е достъп до мярката 60/40 да имат предприятията без задължения към държавата и общините до края на миналата година, обясни председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.

Консенсус има и по идея на асоциацията да се разшири обхватът на ваучерите за храна, които на месец са 60 лв., и те да се ползват не само в магазини, но и в ресторанти и хотели. От години настояваме те да са в по-голям размер, припомни Велев.

“Други мерки, които обсъждахме и по които има съгласие, е поевтиняване на чартърите чрез участие на държавата, при което с предимство да се ползват българските авиокомпании”, каза още той. И обясни, че трябва да се направи икономически щаб, който да помогне за допълнителни мерки за преодоляване на кризата.

“С бизнеса постигнахме съгласие и да се направи освобождаване от данъка за недвижимите имоти и такса смет, но само за времето, когато предприятията и фирмите не са работили", обясни Ваня Григорова от КТ “Подкрепа”. Тя е категорична, че трябва да се мисли и за допълнителни мерки за самоосигуряващите се.