Световните пазари на акции се намират под натиск от продажби в началото на новата седмица поради подновени притеснения за втора вълна от коронавирусна инфекция.

Повод за тези страхове дават информации за увеличаване на броя на заразените през уикенда в редица американски щати включително в Аризона, Калифорния, Флорида и Тексас, след като през последните седмици започнаха да отпадат карантинните мерки и да се рестартира икономическата активност както в САЩ, така и по целия свят.

Негативно отражение даде и новината за ново огнище на коронавирус в китайската столица Пекин, както и представените по-рано през деня данни от Китай за месец май, показващи, че втората по сила световна икономика се възстановява сравнително бавно от коронавирусната криза, предаде БНР.

В началото на европейската търговия борсите на стария континент отвориха с доста солидни загуби от близо 3%, преди обаче спадът постепенно да се ограничи и в ранния следобед повечето основни фондови индекси се понижават с около 1%.

Общият индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,75% след спад с 2,5% при старта на търговията и след като през миналата седмица той се понижи с 5,7 на сто.

Загубите идват в деня, в който Великобритания позволи на несъществени търговци на дребно да възобновят своите операции, а държавите от ЕС отвориха отново своите граници.

Немският индекс DAX 30 се понижава с 1,06%, френският CAC 40 - с 0,97%, а британският FTSE100 - с 1,08%, следвайки доста доста слабото представяне на азиатските пазари на акции.

Японският индекс Nikkei приключи търговията в понеделник със загуба от 3,47%, южнокорейският Kospi се срина с 4,75%, австралийският ASX 200 - с 2,18%, китайският Shanghai Composite - с 1,01% и индексът Hang Seng - с 2,15%.

И тук причина за негативното представяне е увеличаването на проблемите с Covid-19 в Латинска Америка и части от Азия, появата на рискове за "втора коронавирусна вълна" в някои части от САЩ, Южна Корея и Китай и така наречените "клъстерни" случаи на заразени в Япония.

Заболяването продължава да се разпространява в страни, които съставляват около 60% от световния БВП, отбелязва Робърт Карнел, регионален ръководител на анализаторите на банката ING за Азиатско-тихоокеанския регион.

По-солиден спад бележат основните американски фондови фючърси преди старта на днешната търговия на Уолстрийт. Фючърсите на DJIA се понижават с над 600 пункта (спад с 2,4%), тези на широкия индекс S&P500 - с 2%, а на технологичния индекс Nasdaq100 - с 1,55%.