В България през 2019 г. употребените, непредназначени за местния пазар, цигари (включващи контрабандни продукти, които се продават незаконно на даден пазар, включващи и т.нар. "illicit whites" (цигари, които може да са законно произведени в дадена страна, но с нерегистрани там марки и с единствената цел да бъдат продавани незаконно на други пазари, където те не са регистрирани за продажба); фалшиви цигари (фалшификати на съществуващи регистрирани марки); законно произведени и продадени в дадена страна продукти, но употребени на друг пазар, като например при пътуване в чужбина) са били 500 млн. къса или 3,4 на сто от общото потребление, което според данни от проучване на KPMG от различни източници e 14,67 милиарда къса.
Най-голямата част от непредназначените за местния пазар цигари, макар и с намаляващи обеми, са били т.нар. "illicit whites". България отчита и най-ниския дял на потребление на незаконните цигари (фалшивите и контрабандните цигари) - 2,4 процента. Устойчивата тенденция в страната ни достига рекордно ниски нива през 2019 г., като това е и най-ниското ниво в сравнение с останалите държави в ЕС.
Според KPMG, фалшивите и контрабандните цигари, потребени в България през 2019 г., водят до загуби за държавния бюджет в размер на 74 милиона лева.
Най-висок дял на потребление на незаконни цигари (фалшиви и контрабандни цигари) се отчита в Гърция (22,4 процента), Литва (17,7 процента) и Ирландия (17,5 процента). Но в сравнение с 2018 г. и в Гърция, и в Ирландия се наблюдава тенденция на спад, докато в Литва има леко увеличение, допълва БТА.
Данните са от годишно проучване на KPMG, в което се отчита като цяло, че потреблението на незаконни цигари в Европейския съюз през 2019 г. продължава да спада за седма поредна година и достига до най-ниски нива досега. Общото количество употребени незаконни цигари в целия ЕС през 2019 г. е 38.9 милиарда къса, което представлява 7,9 процента от общото потребление на цигари в Съюза и е 0,7 процентни пункта намаление в сравнение с предходната година.
Въпреки общия спад в потреблението на незаконни цигари като цяло, потреблението на фалшиви цигари расте, като достига 7,6 милиарда къса, което представлява увеличение от 38,3 процента в сравнение с 2018 г. и е най-високото ниво, отчетено досега.
Годишното проучване на потреблението на незаконни цигари в ЕС за 2019 г. е възложено на KPMG от голяма мултинационална тютюнева компания.