Трябва сами да засилим нашите икономики, не бива да подценяваме собствените си сили, заяви днес сръбският президент Александър Вучич на видеосреща на лидерите на 6 страни от Западните Балкани, организирана от вашингтонския Атлантически съвет, съобщи сръбската телевизия РТВ.
Целта на срещата е лидерите от региона да договорят практически стъпки за укрепване на регионалното икономическо сътрудничество, привличане на чуждестранни инвестиции и смекчаване на влиянието на пандемията от коронавирус върху икономическото им развитие, допълва БТА.
Откривайки срещата, заместник-председателят на Атлантическия съвет Деймън Уилсън каза, че "трудните времена изискват трудни решения", но важното е, че лидерите от региона сега си сътрудничат за създаване на общ пазар в името на благосъстоянието на совите граждани. Той каза, че досега регионът не е бил конкурентоспособен заради разпокъсаността на пазарите. Тази среща е много важна и за евроатлантическото бъдеще на региона, отбеляза Уилсън.
"Не трябва да подценяваме собствените си сили. Дълбоко сме благодарни за финансовата подкрепа на Европейския съюз, но това не бива да бъде оправдание да не допринасяме и сами за засилването на нашите икономики", заяви сръбският президент, като подчерта, че с отстраняването на търговските бариери помежду си страните от региона могат да спестят много повече пари, отколкото ще получат от когото и да е в Европа.
Косовският премиер Авдулах Хоти призна, че регионът на Западните Балкани е разединен и недостатъчно интегриран икономически, но изтъкна, че лидерите от региона имат воля за отстраняване на инфраструктурните и бюрократичните бариери, пречещи на сътрудничеството.
РТВ посочва, че Хоти не е споменал предложената от Сърбия инициативата за балкански "мини Шенген", която бе подкрепена от Албания и Северна Македония, но не и от Косово.
Освен Вучич и Хоти в срещата участват албанският премиер Еди Рама, президентът на Северна Македония Стево Пендаровски, председателят на Съвета на министрите на Босна и Херцеговина Зоран Тегелтия и черногорската министърка на икономиката Драгица Секулич.