Как компании в бранша опазват околната среда и биоразнообразието

Фирмите от добивно-преработвателната индустрия правят все повече инвестиции както в намаляване на разхода на електроенергия, на вода и горива, така и за проекти, които елиминират стари замърсявания, намаляват въглеродния отпечатък или осигуряват по-благоприятни условия за живот на местните общности.

За последните 20 г. най-големите компании в Българската минно-геоложка камара

са инвестирали

над 5 млрд. лв.

Това основно са предприятията, които не само оцеляха в годините на прехода, но се развиха и днес са сред водещите минни дружества в Европа.

Всеки добивен проект е мощен двигател на икономическото развитие, а с това идва и грижата за околната среда.

Наред с всекидневния мониторинг на елементите на околната среда, включително възможността тази информация да е достъпна през интернет за гражданите, компаниите инвестират в развитие на науката със съвместни проекти с академичните общности. Така се откриват устойчиви алтернативи за производство на продукти от отпадъци, в ранен етап се анализират работещи решения за закриване и рекултивация.

Така “Каолин” АД реализира проект за мащабна рекултивация на външен отвал на свое действащо находище за кварц-каолинова суровина върху близо 200 декара. Днес младата гора има над 40 000 акациеви дръвчета и е ново местообитание за животински видове.

С направени инвестиции в екологични проекти “Асарел-Медет” АД

произвежда

лавандулово

масло

върху окисно

насипище

“Дънди Прешъс Металс Крумовград” ЕАД изследва и съхранява местообитанията и популацията на двата световно застрашени вида сухоземни костенурки – шипобедрената и шипоопашатата, в Крумовград. Рудник “Ада тепе” попада в границите на защитена зона “Родопи-източни” за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна и включва Крумовица, която е защитена зона по директивата за птиците.

“Елаците - Мед” АД успя да възстанови биоразнообразието в бившето хвостохранилище “Бенковски 1”, рекултивирано през 2012 г.

“Дънди Прешъс Металс Челопеч” ЕАД, което разработва рудник “Челопеч”, е рекултивирало над 100 хектара, засегнати от минала минна дейност.

“Минстрой холдинг” АД също има богат опит в грижата за околната среда. Изграждането на пречиствателни станции за битови и отпадъчни води от производството влияят пряко върху качествата на водите.

Повишаването на енергийната ефективност е фокус в инвестиционните програми на дружествата, с което се постига намаляване на въглеродния отпечатък и потребяването на ресурси. Използването на модерна минна механизация в рудодобива освен безопасност и комфорт за работещите влияе положително върху опазването на климата.