Около 2500 проекта ще бъдат финансирани по различните оперативни програми по подхода „Лидер”. Това съобщи в Албена Стефан Спасов от Министерството на земеделието, горите и храните на седмата международна конференция по прилагането на подхода „Водено от общностите местно развитие“. За пръв път форумът е българо-румънски, започнал е в Констанца, Румъния.

В момента в България има 64 местни инициативни групи - уточни Спасов, а в Румъния са над 200. Има одобрени проекти за сътрудничество по подхода. Единият проект е общобалкански „Балканско сирене“, който ще бъде одобрен в четири държави едновременно. Това са Гърция, Румъния, Словения и България. 

Разработват се и проекти за малки селски винарни за популяризиране на местни обичаи и др.

За периода 2021-2027 г. 2500-те проекта са свързани с малък и семеен бизнес. „Целта е да се задържат хората по места да не се обезлюдяват малките селища. Проектите са само една част от подхода ЛИДЕР. Другата е свързана със съживяването на териториите за което се отделя по една четвърт от бюджета на стратегията. Проектите имат и социален ефект, освен икономически, запазват и развиват местната идентичност – добави Спасов.

„По Програмата за развитие на селските райони има получени около 2000 проекта, одобрени са около 500, сключените договори са 258. Добре върви процесът по договаряне по оперативната програма „Иновации и конкурентноспособност”, бюджетът от около 50 млн. лева е договорен на 95 процента” – каза още Спасов.