Мерките за запазване на заетостта, реализирани чрез бюджета на държавното обществено осигуряване, със сигурност са допринесли и продължават да имат ефект за ограничаване нарастването на безработицата в страната. Това сочи извод на анализ на експертите на Националния осигурителен институт, публикуван в брой 3 на информационния бюлетин на НОИ.

Анализира се т.нар. мярка 60/40 във вариантите й до момента. Това са Постановление 55 на МС от 30 март 2020 г. и Постановление 151 на МС от 3 юли 2020 г.

За периода март - юни е запазена заетостта на близо 172 000 души, и на над 105 000

след това. Благодарение на тези, както и на другите предприети мерки за стабилизиране на пазара на труда, коефициентът на безработица в България остава по-нисък от средния за Европейския съюз, посочват от НОИ.

Данните на Евростат за хармонизирания коефициент на безработица показват, че въпреки отчетения спад на БВП от 10 на сто през второто тримесечие на годината, през юли 2020 г. коефициентът на безработица в България е бил 4,4 на сто при средно 7,9 на сто за ЕС, се посочва в анализа. В сравнение с март 2020 г. той е нараснал с 0,3 процентни пункта, докато средното за ЕС равнище - с 0,7 процентни пункта. Освен това, в сравнение с пиковия месец на пандемията - април 2020 г., коефициентът на безработица у нас намалява (той е бил 4,8 на сто през април, 4,6 на сто през май и 4,4 на сто през юни), докато средно за ЕС е налице тенденция на увеличение (7,4 на сто през април, 7,5 на сто през май и 7,7 на сто през юни), допълват експертите на НОИ.

Благодарение на промените в дизайна на мерките, намерили израз в ПМС 151, може да се очаква, че и броят на подпомогнатите работодатели, и броят на хората, чиято заетост ще бъде запазена, ще е значително по-голям за периода юли, август и септември в сравнение с периода март - юни, сочат прогнозите на експертите. Според тях това, в съчетание с по-големия размер на средствата за един човек, води до нарастване на изплатените от фонд "Безработица"

средства за запазване на заетостта. Данните за моментното изпълнение потвърждават това очакване, допълват от НОИ.

Принос за увеличението на средствата има и обстоятелството, че поради икономическия спад, по-голям брой предприятия ще отчетат намаление на приходите от дейността в сравнение с месеците преди развихряне на пандемията от коронавирус COVID-19. В резултат, в обхвата на подпомогнатите работодатели са се включили и предприятия с много голяма численост на персонала, най-вече от добивната и преработващата промишленост. За много от подкрепените работодатели, подкрепата от фонд "Безработица" се превръща в основен източник за финансиране на разходите за труд в условия на икономическа несигурност.

Размерът на изплатените по първия вариант на мярката, компенсации и задължителни осигурителни вноски за сметка на работодателя, които се падат на един човек, е близо 1 083 лв. По втория - 1 283 лв. Доколкото няма промяна в размера на осигурителните вноски за държавното

обществено осигуряване, за допълнително задължително пенсионно осигуряване и за здравно осигуряване, увеличеният размер на изплатените средства на лице се дължи и на по-големия размер на осигурителния доход на работниците и служителите, от които са изчислени средствата за запазване на заетостта (февруари 2020г. по първото постановление и май 2020 г. по второто). В сравнение с първия вариант на мярката, където преобладават хората, за които са изплатени компенсации между 200 и 400 лв., при втория концентрацията е в групите над 400 до 1 000 лв.

Много по-голям е и делът на работниците и служителите с изплатен размер на средствата, без задължителните осигурителни вноски, над 1 600 лв.