КНСБ предлага да бъде създаден държавен финансов фонд, който да е в помощ на общините, които имат сериозен спад в приходите си заради пандемията, каза днес във Варна президентът на синдиката Пламен Димитров. По думите му през следващата седмица ще бъдат проведени разговори с ръководството на НСОРБ и след това идеята ще бъде представена пред финансовото министерство. При срещи с кметовете на големите градове стана ясно, че спадът в приходите например на Бургас и Варна е около 15 милиона лева, за Пловдив цифрата надхвърля 21 милиона, посочи Димитров. Той уточни, че идеята за фонда е общините да имат право на безлихвени заеми, за да се стабилизират, като ще трябва да върнат кредитите до края на следващата година.
Синдикатът ще настоява мярката 60/40 да остане валидна и през 2021 г., каза още Димитров. Според него благодарение на тази стъпка през настоящата година ще бъдат спасени около 200 000 работни места. Освен това КНСБ ще иска и догодина да бъде валидна мярката за удължаване срока за получаване на обезщетения от борсите на труда. Синдикатът планира и да отправи апел към частния бизнес през 2021 г. да увеличи заплатите на служителите поне с 6 на сто заедно с ръста на възнагражденията в бюджетната сфера.
Лидерът на КНСБ изрази притеснения от гласуванията по т.нар. Европейската зелена сделка, която според него може да застраши енергийната сигурност на страната ни. Той уточни, че синдикатът ще отправи покана за дискусия по темата към всички евродепутати и лидерите на големите политически партии, която би било да се проведе в "Марица Изток". Управляващите трябва да "преведат" ясно как ще бъде засегната България от Зелената сделка и то по браншове и региони, уточни Димитров. Той допълни, че КНСБ подкрепя идеята за "позеленяване" на енергетиката, но при поносими темпове и срокове.