Енергийната група, която притежава едно от трите енергоразпределителни дружества в България, направи най-голямата чешка инвестиция в южната ни съседка

Двата язовира са построени с асфалтова сърцевина, което е най-подходящо за тежките сеизмологични условия

Чешката енергийна група ЕНЕРГО-ПРО успешно премина необходимите тестове и получи разрешение да започне експлоатацията на две нови водноелектрически централи - Каракурт и Алпаслан 2, в Турция. И двете електроцентрали бяха свързани към мрежата и започна търговската им експлоатация.

И за двете електроцентрали Каракурт и Алпаслан 2 това е пускане на първите блокове - на първите турбини от типа Френсис. "Успяхме да изпълним всички условия за получаване на гарантирана доларова тарифа, която ще се прилага през първите десет години от експлоатацията на централата", посочва изпълнителният директор на групата ЕНЕРГО-ПРО Павел Вана.

Това е най-голямата чешка инвестиция в хидроенергетиката от ноември 1989 г. насам.

Новият язовир с ВЕЦ Каракурт се намира в басейна на река Аракс. В централата ще бъдат монтирани три турбини на Френсис с обща инсталирана мощност 99,5 МВт. Първата вече е инсталирана, докато другите два блока ще бъдат пуснати през ноември и декември. Водната зона на язовира обхваща площ от 14 кв.км, а земната част на язовира с асфалтово ядро ще достигне височина 137 метра. За изграждането на язовира ЕНЕРГО-ПРО трябваше да изкопае 6,4 млн. куб.м скала, което се равнява на 360 000 натоварени камиона. След това за асфалтовата сърцевина бяха използвани общо 30 500 кубически метра асфалтова смес.

Още по-голям и впечатляващ, новият язовир с ВЕЦ Алпаслан 2 се намира на река Мурат. В централата ще бъдат инсталирани 4 турбини на Френсис с обща инсталирана мощност 280 МВт. Монтиран е първият блок, а останалите три ще бъдат пуснати през декември и февруари. Водната площ на язовира обхваща 55 кв.км. ЕНЕРГО-ПРО започна изграждането на язовира през септември 2018 г. и го завърши в рамките на две години. Обемът на язовира е 9,05 млн. куб.м. Строителните работи се извършваха 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата, с участието на до 1900 работници.
ЕНЕРГО-ПРО построи и двата язовира с асфалтова сърцевина. "Оказа се, че този метод е най-подходящ за местните сеизмологични условия и беше най-бързият вариант за изпълнение", добавя Павел Вана. И двата язовира са напълно уникални по своите параметри. Само за сравнение, в Чехия в момента се намира най-високият функционален язовир в Европа - Далешице, който е висок точно 100 м.

Свързването на електроцентралите към мрежата тази година бе условие за получаване на намалена гарантирана изкупна цена на електроенергията от януари 2021 г. Гаранцията се състои от две части. През първите 10 години от експлоатацията на централата тя ще бъде $ 73 за мегаватчас. Освен това тази тарифа ще бъде увеличена през първите 5 години, тъй като турското правителство е поставило ясни условия за турбини или генератори, построени в Турция. В резултат на това ЕНЕРГО-ПРО ще продава електроенергия по $ 86 за мегаватчас в Алпаслан 2 и $ 96 за мегаватчас в Каракурт.

"Ако вземем предвид прогнозното производство на електроенергия, в този случай бихме могли да спечелим около $ 520 млн. през първите 5 години. Алпаслан 2 трябва да произвежда 850 ГВч, а Каракурт 340 ГВч годишно. Разбира се, предимство е също така, че ще имаме фиксирана доларова тарифа за 10 г. Това осигурява на инвеститорите във възобновяеми източници по-голяма сигурност и покритие на валутния риск, а също така им дава възможност да финансират дългосрочни инфраструктурни проекти за зелена енергия", потвърждава Павел Вана.
Общият размер на инвестицията в двете нови водноелектрически централи с язовири надхвърля $ 800 млн.

В момента водноелектрическите централи са най-важният източник на енергия с ниски емисии и възобновяеми източници. Те доставят почти 17% от електричеството в света и около 70% от възобновяемата електроенергия. ЕНЕРГО-ПРО е най-голямата чешка компания, инвестираща в хидроенергия от повече от 25 години. След свързването на двете нови турски електроцентрали, компанията ще експлоатира общо 38 ВЕЦ в 4 държави по света.