Основна задача на Европейската инвестиционна банка си остава подкрепата на малки и средни фирми, на проектите за опазване на околната среда и за иновации, включително и такива в здравеопазването за създаването на ваксини и на лекарства. Това каза по време на онлайн пресконференция Лиляна Павлова, вицепрезидент на Европейската инвестиционна банка /ЕИБ/, цитира думите й БТА.
Миналата година беше тежка - тя промени начина, по който живеем, учим и работим. Много бизнеси не можаха да постигнат своите цели и затова ЕИБ се мобилизира през пролетта на 2020 г. за осигуряване на ликвидност и подкрепа, каза Павлова, като се аргументира с финансовите показатели на ЕИБ за 2020 година.
Ние сме "Европейската климатична банка" - целта е до 2030 г. да мобилизираме един трилион евро, насочени към зелени проекти и към устойчивост на околната среда. Подкрепяме и т.нар. кохезионни проекти, като климатичните инвестиции ще вървят "ръка за ръка" с проектите за социално сближаване, добави Павлова.
Имаме ясни задачи в полза на проекти за пътна, железопътна и екологична инфраструктура, в подкрепа на проекти на местните власти, сред които на Столичната община, на Пловдив, Бургас и Стара Загора. Отворени сме за други проекти като, например, метрото и топлофикацията в София, модернизацията на железопътната линия Радомир-Перник и др. Новият концесионер на летище "София" също е поискал помощ от ЕИБ за проектно финансиране.
Важна остава подкрепата за малки и средни компании и на фондовете за иновации. Експертите на банката са готови да осигурят техническа помощ за нови проекти, които да се финансират с еврофондовете през новия програмен период на ЕС, каза Павлова. Ще подкрепим мерките на правителството, свързани с устойчивостта на околната среда, и при заявка - стратегията за справедлив преход на Маришкия басейн, допълни вицепрезидентът на ЕИБ.
Безспорен приоритет на ЕИБ ще бъде "зеленото и дигитално" трансформиране на бизнеса, за които пандемията показа, че са много важни. Приоритет на ЕИБ са и мерките за енергийна ефективност в публичния и в частния сектор. Спираме финансирането на проекти в енергетиката, свързани с изкопаеми горива; ще подкрепим регионални проекти, поискани от общините, каза още Лиляна Павлова.
ЕИБ участва и в реализирането на целите на Европейския фонд за стратегически инвестиции, познат като плана "Юнкер". Той е започнал през 2015 г. и приключи в края на 2020 година. Целта му беше да мобилизира 500 млрд. евро, и можем да отчетем, че събрахме 550 милиарда евро, за целия ЕС, за 1 400 000 малки и средни фирми. У нас по този план бяха дадени 773 млн. евро - подкрепа най-вече във формата на банкови гаранции, които да мобилизират допълнителни инвестиции, допълни Павлова.