Над 200 кораба, от които

над 60 петролни танкера,

чакат отпушването

на водния път

Бензинът, другите горива и изобщо вносните стоки са на път да поскъпнат заради запушения от гигантски товарен кораб Суецки канал, твърди британският в. “Гардиан”. Застрашен е глобалният търговски трафик, една двадесета от който минава през канала, добавя АП. Според сп. “Форбс” цената на петрола сорт “Брент” е скочила в сряда с 6% до 64 долара за барел заради блокирания канал. По-късно цените паднаха, но пазарът остава под силен натиск. Всичко зависи от това колко време ще бъде необходимо, за да се разчисти пътят.

В четвъртък египетската компания, която управлява канала, съобщи, че частично е успяла да освободи гиганския контейнеровоз “Евер Гивен”, който бе отклонен от маршрута си от силен вятър и на практика прегради канала, а от двете страни в едната и другата посока се образуваха огромни опашки от плавателни съдове. Според различни източници в момента чакат най-малко 200 натоварени с различни стоки кораба.

Сред тях има най-малко 60 петролни танкера. Според експерти подобно нещо се случва за първи път в дългата история на съоръжението.

Корабът, който плава под панамски флаг, изпълнявайки курсове между Европа и Азия, е широк 60 м и дълъг 400 м - колкото 4 футболни игрища, и тежи 220 000 т, така че за извличането му на буксир се изискват много време и усилия. Снимка, направена от руски спътник, показа как той е запречил канала по диагонал.

Багери започнаха да ровят брега от двете страни на канала в опит да освободят от плитчините подобния на небостъргач кораб.

Свързвайки Индийския океан със Средиземно море през Червено море, Суецкият канал предлага кратък път между Азия и Европа, без да се налага да се заобикаля цялата Африка. Всяка година през него преминават около 19 000 товарни кораба, или средно около 51,5 дневно. Груба оценка показва, че блокирането струва около 400 млн. доларана час въз основа на изчисления от застрахователната компания “Лойдс”.

Компанията собственик е извикала на помощ холандския екип, който помогна да бъде извадена потъналата руска подводница “Курск”. Той първо ще провери колко е затънал в плитчините контейнеровозът.

Възможно е да се наложи той да бъде олекотен, което означава да се извадят горивото и баластните води. Ако трябва да бъде разтоварен корабът, това може да стане единствено с хеликоптер, като операцията ще струва над 1 млн. долара.