Да се премахнат инфраструктурните вноски, които сега плащат собствениците на обекти за национални курорти. Това е един от приоритетите, за чието осъществяване е необходима политическа воля, представяни по време на поредицата от срещи между Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) и представители на политическите сили, кандидатстващи за място в 45-то народно събрание, съобщиха от организацията.

Инфраструктурните вноски са въведени с приватизационните договори от края на 90-те години, срещу задължението да са поддържа общата инфраструктура и като цяло комунално стопанство на територията на националните курорти. В момента хотелиерите в национални курорти плащат същите данъци, а заради големината на обектите и повече, в сравнение с хотелите в града. Градските общини обаче чистят, ремонтират инфраструктурата и т.н., а в в националните курорти въпреки желанието на общините да въведат ред и в тях, действието им е в сила само до входните табели, тъй като собствеността на алеите не е тяхна, подчертават от БХРА.

Съгласно договорите за приватизация или покупко-продажба на имот, собствениците на обособени имоти имат ангажимент да плащат инфраструктурни вноски, но след изтичането на сроковете по поети ангажименти по приватизационните договори от дружествата, които са закупили инфраструктурата, те не подлежат на проверка от никого и не са задължени да правят инвестиции в инфраструктурата на курорта. Всичко е на добра воля от тяхна страна, докато таксата си остава задължение за собствениците , независимо дали съответните дружества правят нещо по инфраструктурата или не, подчертават от БХРА.

Подписването на договорите се е осъществявало при условия на изцяло държавна собственост върху инфраструктурата, държавно регулиране и наличието на много малко частни субекти, които към момента са променени и тъй като основанията им за включване са станали нищожни, инфраструктурните вноски следва да отпаднат, категорични са от БХРА.