1 януари 2024 г. остава като дата за въвеждане на еврото
Държавният бюджет за първото тримесечие на 2021 г. има дефицит от 619,4 млн. лв., или 0,5% от брутния вътрешен продукт. Това отчете финансовият министър в оставка Кирил Ананиев по време на изслушване в Народното събрание в сряда. Според него заради COVID кризата тови било “очаквано от икономическите анализатори”. Ананиев прогнозира, че още в края на април отчетеният дефицит може да се свие до близко до планираното и да е 100 млн. или дори да има излишък от 100 млн. лв.
Размерът на фискалния резерв е 8,5 млрд. лв., а
3,3 млрд. от тях
са в Сребърния
фонд и те са
непокътнати,
заяви още пред депутатите Ананиев. “Не сме си позволили една стотинка да се вземе от този фонд и да се финансират други разходи”, увери министърът и поясни, че общата сума във фискалния резерв варира на дневна база, тъй като в началото на всеки месец се правят повечето големи плащания, а в края идват данъчните постъпления в хазната.
Върху данъчните приходи оказват влияние и приетите законодателни промени в крайните срокове за подаване на годишните данъчни декларации, посочи Ананиев. По думите му страната ни е въвела един от най-либералните режими по отношение на ограничаване на дейността на стопанските субекти, поради което събираемостта на данъчните приходи била добра - от преки данъци са 18,1% от предвидените в разчета за годината, а постъпленията от косвените данъци са 25,8% от разчетените.
“Първото тримесечие на годината беше най-тежко заради третата вълна на епидемията. Ако няма усложнения в епидемичната обстановка, имаме основания да прогнозираме, че ще изпълним ангажиментите в бюджета. При усложняване на обстановката ще трябва да предприемем актуализация на бюджета, извършване на допълнителни разходи и поемане на допълнителен дълг”, обясни министърът в оставка, но подчерта че към този момент актуализация не се налага. От началото на пандемията до края на март тази година изхарчените от правителството средства за справяне с COVID кризата възлизат на 5,1 млрд. лв. От тази сума 1,8 млрд. лв. са отишли за подкрепа на домакинствата, 2,2 млрд. - за бизнеса, а 1,1 млрд. лв. за органите на държавното управление, отговарящи за справянето с пандемията.
Предварителните данни показвали, че приходите в бюджета, включително тези от данъчни постъпления, са общо 11,3 млрд. лв. и се увеличават на годишна база, а дефицитът се дължал на значителното повишаване на разходите. 1,3 млрд. лв. са дадените средства за борба с пандемията за трите месеца, а
314 млн. лв. са
похарчени за
добавките от
50 лв. към
пенсиите
от януари до март. Част от разходите се дължат и на средствата за модернизиране на армията, посочи още Ананиев. Според него няма риск за изплащането на социалните помощи и пенсиите.
От началото на годината правителството е изтеглило близо 800 млн. лв. дълг, което е под 18% от планирания нов дълг от 4 млрд. лв., който може да бъде поет през годината
13 млрд. лв. ще
трябват, за да
се изпълнят
множеството
предложения,
внесени в
първите дни
на новия
парламент,
посочи Ананиев. Това било около 10% от БВП и за покриването на такива разходи щяло да се наложи тегленето на нов дълг.
30 юни 2021 година е срокът за окончателното изготвяне на плана за присъединяване към еврозоната и той ше бъде спазен, тъй като процесът вече е в заключителна фаза. Индикативната дата за въвеждане на еврото у нас остава 1 януари 2024 г., увери Ананиев. Основните задачи на правителството са свързани с изпълнението на ангажименти по пътната карта след влизането ни в чакалнята на еврото.