„Когато американското правителство зададе въпрос дали в Китай хората са свободни, то напълно пренебрегна по-добрия стандарт на живот и работа на народа, дължащи се на реформата в страната“, заяви президентът на консултантската компания „McKinsey“ Питър Уолкър в интервю за пекинска медия, предава радио Китай.
През изминалите 15 години той е посещавал Китай на всеки шест седмици и е открил, че това, което казват западните медии за страната, не отговаря на личните му преживявания. „Причината за недоразумението между Китай и САЩ е в това, че САЩ правят преценки за Китай от западна гледна точка и не обръщат внимание как той се развива днес“, каза Уолкър и добави, че когато американските политици осъждат Китай, омаловажават нуждите на страната за развитие. „Те не разбират Китай, не са запознати с огромните разлики между двете страни по отношение на историята и културата“, каза още той.
Уолкър описва своите преживявания и наблюдения за Китай, натрупани в продължение на 10 години, наблягайки на разликите между двете страни, в книгата „Сили, разлики, равенство“, която излезе от печат през 2019 г. Водещи американски медии обаче, включително „Ню Йорк Таймс“, „Вашингтън поуст“, „Уолстрийт джърнъл“, не искат да публикуват негови статии. „Защото хората не искат да слушат за истински преживявания“, заяви Уолкър.
Две години след излизането на книгата му започна пандемията от новия коронавирус. Неотдавна тя бе преведена на китайски език, а на проведения от пекинска медия форум обективната позиция на автора спечели одобрението на китайските читатели. „Не защото аз казвам добри думи за Китай, а защото изразявам справедлива позиция“, заяви Уолкър в интервюто.