Най-вероятно ще се удължи срокът за подаване на проекти поне с един месец

Ще се търсят възможности за удължаване на приема по подмярката 4.1 по селската прогарама, която е за инвестиции в селските стопанства. Това е заявил министърът на земеделието Христо Бозуков по време на видеоконферентна среща с представители на земеделския бранш.

От старта на приема - 19 април 2021 г., до момента били подадени едва 3 проекта. Представителите на земеделски асоциации посочили, че инвестициите за модернизиране на стопанствата по мярката са от изключителна важност за земеделските производители. По тяхно искане ще се обмисля крайният срок за прием на проекти, който изтича на 23 юли, да бъде удължен с един или два месеца. По този начин щяла да се даде възможност на повече малки производители да бъдат подпомогнати по нея.

Една от причините за малкото подадени проекти за финансиране са исканията на фермерите да има разделение на предложенията. Те настоявали отделно да се разглеждат заявленията в зависимост от дейността на стопаните. Така нямало да се оценяват на общо основание исканията на производители на плодове и зеленчуци с тези на животновъди например.

Отпускането на пари по подмярката може и да бъде блокирано, тъй като от Националната асоциация на картофопроизводителите са подали жалба заради условията за кандидатстване. Фермерите обжалват изискването, че допустими за подпомагане са единствено земеделски стопани, които са били регистрирани без прекъсване през последните 36 месеца. Това било дискриминация, понеже не можели да кандидатстват фермери, които са започнали дейността си през последните три години.

Условието, че в проекти, при които ще се ползва вода, осигурена от “Напоителни системи”, се дават още 10 точки при оценката, също било ограничително. Производителите на картофи посочват, че така се създават изкуствени предимства на бенефициент, който ще използва като доставчик “Напоителни системи”, което било непозволена държавна помощ, тъй като дружеството е 100% държавно. Картофопроизводителите искат приемът на проекти да бъде спрян, за да се променят условията и да се даде равен старт на всички желаещи да получат финансиране.

Подмярката 4.1 стартира на 19 април. Общият бюджет на процедурата е 422 218 104 лв., това е една от най-актрактивните схема по селската програма. Минималният размер на помощта за един кандидат е 29 337 лв., а максималният – до 2 933 700 лв. Предимство се предоставя за проектни предложения, насочени към прецизно и екологосъобразно земеделие. Ще бъдат подпомагани инвестиции за сектори като “Плодове и зеленчуци”, “Животновъдство” и “Етеричномаслени и медицински култури”. Приоритетни ще бъдат и проекти за напояване. Ще се подпомагат и млади земеделски стопани, дейности за подобряване на качеството на земеделски продукти, както и такива, осигуряващи възможност за производство на биологична продукция.

Приемът е насочен към инвестиции за внедряване на нови продукти, процеси и технологии в земеделските стопанства, както и обновяване на производството. Крайният срок за подаване на проектни предложения е 23 юли 2021 г.

По време на срещата на Бозуков с фермерите било решено да се проведе ново и по-детайлно обсъждане на критериите за предстоящия прием по подмярката 4.2, която е за инвестиции в преработка и маркетинг на селскостопански продукти. Бозуков обещал да няма застъпване на приемите по подмерките 4.1 и 4.2.

Друга обсъждана тема на срещата били предвидените дейности за сектор “Земеделие” в Плана за възстановяване и устойчивост. Земеделският министър поискал в най-кратък срок да бъдат изпратени предложения за преразпределение на предвидените средства в различните направления на отрасъл.