Северната зона ще се разгърне изцяло като логистика, казва кметът на Горна Оряховица

Имаше заложени 80 събития във връзка с Европейския град на спорта за 2021 г., заради пандемията обаче не ги стартирахме. Вероятно някои ще отпаднат от календара

Нека гледаме по-позитивно и да се радваме на малките неща

- Г-н Добрев, след една кризисна COVID година как ще празнува Горна Оряховица на 29 май?

- За съжаление, тази COVID криза не позволи да празнуваме традиционно 150-годишнината на Горна Оряховица през 2020 г. Празникът беше отложен и бе в максимално скромен мащаб. И тази година ще се опитаме да спазваме всички мерки в епидемичната обстановка и ограничихме празничните прояви само в рамките на 29 май, но все пак е празник.

Вярвам, че времето ще бъде хубаво и хората ще се отпуснат и ще се позабавляват, защото имаме нужда от малко позитивни емоции.

- Какви са социалните и икономическите индикатори в общината? Забелязва ли се съвземане на бизнеса след отпадане на по-голяма част от ограниченията?

- Положителното е, че поне

до нас не е достигнал

сигнал за фирми,

изпаднали в

несъстоятелност
и предприели действия по ликвидация. Естествено почти всички дружества имат някакви финансови затруднения в кризата, но мерките за подкрепа, които им бяха предложени, мисля, че са адекватни.

Те овладяха ситуацията в техните фирми. Справят се, макар и с намалено производство. Надявам се до 1 г. икономическият растеж, който имахме в града, да се върне на нивата от 2019 г. и отново да се работи с пълен капацитет. Има и нови фирми, които ще предприемат строителни дейности в нашата община.

Строи се ритейл парк, в който ще влязат 4 търговски вериги. Започна първият етап от ремонта на ГУМ, който включва изграждане на подземен и надземен паркинг. Вървят съгласувателни процедури с регионалната екоинспекция и ОВОС за площадки за рециклируеми заводи на територията на общината, но по-голяма конкретика ще има в края на годината, защото може да има несъответствия, които да не позволят извършването на инвестицията.

- Наблюдава се интензивно строителство в Горна Оряховица от края на 2020 г., означава ли това раздвижване на инвестиционния процес?

- Въпреки че беше трудна година, в Горна Оряховица има оживление и откъм бизнес инвестиции, и откъм жилищно строителство. През 2020 г. са издадени 112 разрешения за строеж, много повече, отколкото предходната. Въведените в експлоатация обекти са 54 и също бележат ръст.

Надявам се наистина да се вдигне темпът на строителство, защото това води до увеличаване на постъпленията в местната хазна.
За нас приоритет е построяването на нови сгради. Данъчните оценки са по-високи и налозите, които влизат в общинския бюджет, ще са по-добри.

Ще можем да отделяме по-голяма част от бюджета за инфраструктура, която е жизненоважна за развитието на целия град.

- Строителството на нови блокове говори, че има и търсене. Какъв знак е това - че градът става по-привлекателно място за живот или новата ситуация с пандемията променя тренда към чужбина и големите градове?

- Има заявления за изграждане на нови жилищни сгради, което значи, че наистина има търсене. Купувачите са предимно млади хора на трудоспособна възраст, които работят в чужбина или са на високоплатени позиции у нас. На този етап инвестират,

надяват се рано

или късно да се

приберат и да живеят

в Горна Оряховица
Това се наблюдава като тенденция за тези нови сгради, които се строят.

- Пътната инфраструктура и уличната мрежа остават най-чувствителните проблеми за жителите на града, ще намерят ли решение през тази година?

- В края на 2020 г. община Горна Оряховица получи 2 млн. лв. от правителството за общинска пътна инфраструктура в града и населените места, с което ще подобрим до известна степен много лошата пътна инфраструктура.

1 млн. лв. разпределихме в населените места, пропорционално спрямо населението. Там участъците са изцяло по предложение на кметовете. Една част от средствата са за текущ ремонт, друга - за цялостно асфалтиране на улици. Смятам, че до юни ще приключим с ремонтите.

Другият милион ще бъде инвестиран в общинския център. Започваме с ул. “Георги Бошнаков” в района на механотехникума. Предвиждаме първо подмяна на водопровода, който е много стар и амортизиран, а след това ще извършим цялостно преасфалтиране. В кв. “Градска градина” нов асфалт ще има по ул. “Добро поле”, на която през 2020-а бе направена нова ВиК инфраструктура. Предвиден е и участък на ул. “Никола Петров”.

Същевременно има текущ ремонт на някои от най-тежко амортизираните улици - “Христо Смирненски”, “Мано Тодоров”, “Петко Славейков”, “Бабенец”, която свързва Горна Оряховица с Пъвомайци.

Имаме изработени проекти за цялостно преасфалтиране на основни артерии. Търсим финансиране по различните фондове, оперативни програми и допълнителни средства от държавата, защото инвестициите, които са нужни, са доста големи. Те ще бъдат изцяло преасфалтирани едва след подмяна на целия водопровод и отклонения.  

Съгражданите ми са нетърпеливи, но последните инвестиции, които направихме на улици в много лошо състояние, като не подменихме ВиК инфраструктурата, се оказаха неадекватни. За 5 г. вече имат по 10 кръпки от разкопаване заради аварии. Затова

предприемаме

ремонт само там,

където се подменят

старите тръби

- Работите по реализацията на последните проекти от инвестиционната програма за 20 млн. лв., с кое от направеното с евросредства се гордеете най-много?

- В началото на май дадохме зелена светлина и на последния проект от инвестиционната програма за приключващия програмен период - реконструкция на читалище “Братя Грънчарови” и летния театър.

Спрямо останалите този проект е с нов механизъм за финансиране. Част от средствата са безвъзмездна финансова помощ, но има и самоучастие на общината с нисколихвен кредит. Предвижда се проектът да генерира приходи и читалището да се самоиздържа.

Тече и обновяването на най-стария парк Градска градина, емблематичен за Горна Оряховица. Изграждаме кризисен център за жертви на насилие.

Всички проекти, които реализирахме в образователната и социалната сфера и в градската среда, са важни за развитието и подобряването на облика на града.

Най-видимо и

харесвано от

гражданите обаче

е санирането

на блоковете,
защото пряко засяга всеки човек. Колкото и да се говори срещу енергийната ефективност на многофамилните жилища, семействата, които се възползваха, усещат ползата. Искрено се надявам санирането да продължи, защото то е изцяло с насоченост към гражданите - намалява техните сметки, подобрява се и въздухът на нашия град.

В зимните периоди има доста голяма запрашеност. Когато има санирани блокове, виждаме как цели квартали придобиват съвсем друг облик. Хората вече се грижат за околоблоковото пространство. Общината също допринася, като ремонтира пътната част към санираните блокове.

- Готова ли е инвестиционната програма за следващия програмен период и какви ще са приоритетите за развитие?

- За нас основният приоритет е магистрала “Хемус”, която ще минава през територията на общината. Трябва да създадем максимално добра комуникация до магистралата, за да се случи отварянето на града като бизнес и индустриален център.

Предвиждаме на територията на старите военни поделения - около 300 дка, да направим индустриален парк. Заедно със заложения в Плана за възстановяване и устойчиво развитие интермодален транспортен терминал територията около летището ще се превърне в привлекателна зона за бизнес.

Има инвестиционни намерения да бъде направен и частен индустриален парк на още 300 дка в съседство. Така Горна Оряховица в тази си северна зона ще се разгърне изцяло като логистика.

- Горна Оряховица е Европейски град на спорта за 2021 г., какви големи събития са предвидени?

- Имахме заложени близо 80 събития във връзка с обявяването за Европейски град на спорта за 2021 г. от Асоциацията на европейските градове и столици на спорта ACES Europe. За съжаление, в началото на годината заради извънредната епидемична ситуация не можахме да започнем и вероятно някои ще отпаднат от спортния календар.

Насочеността е към масовия спорт и разчитаме колкото може повече хора да се включат. Има много интересни, като състезание по спортно ориентиране “Открийте ключа на Горна Оряховица” до хижа “Божур”. Има велопоходи, скаутски лагер през август, форми за активности на целите семейства.

- Какво ще пожелаете на съгражданите си за празника?

- Преди всичко да са живи и здрави - те и техните семейства. Всеки един от нас е загубил близък човек в COVID пандемията, надявам се, това да намалее. Нека гледаме по-позитивно на случващото се около нас и да се радваме на малките неща.

Главният архитект Аталия Братованова: Бум в изграждане на къщи по селата и на фотоволтаици

От началото на тази година имаме 43 разрешения за строеж, от които 13 са за фотоволтаични централи. През миналата година сме издали 23 разрешителни за реализиране на инвестиции в производство на зелена енергия, каза главният архитект Аталия Братованова.

Освен соларни паркове в промишлени имоти панели за ток от слънцето се монтират върху покривите на жилищни сгради, в дворове и даже върху гаражи.  

Понеже условието е, че трябва да има постройка в парцела, собственикът си прави гараж и после си кандидатства за фотоволтаици върху гаража, обясни арх. Братованова.

Тенденцията е все повече домове, кооперации и бизнеси да станат автономни в захранването си, а излишъкът е с гарантирано изкупуване, което носи доходност. В общинския център и в селата се строят все повече къщи, като най-предпочитани са Първомайци, Поликраище и Правда.