Утре, 24 юни, сме с най-скъпата електроенергия в Европа
250,64 лв. за мегаватчас базова електроенергия. Този абсолютен рекорд на висока цена на тока на свободния пазар беляза търговията ден напред на българската енергийна борса с ден на доставка 24 юни. Пиковата енергия - от 9 до 20 ч, бе изтъргувана на цена от 269,26 лв. , а следпиковата - от 1 до 8 ч и от 21 до 24 ч, за 232,02 лв.
За този ден цените на тока у нас и в Гърция са най-високите в Европа и са еднакви (виж графиката) . Всъщност от понеделник цените у нас, а и в Европа, вървят нагоре. В понеделник базовата енергия на българския пазар надмина 165 лв., във вторник беше 177,62 лв., в сряда - 194,17 лв.
От април насам цените на тока на европейските борси, а и у нас, се вдигат постоянно, но през юни търговията гони януарски цени и то в условията на недостиг.
Досега най-големият рекорд на българския пазар е бил на 10 януари 2017 г. - 245 лв. за мегаватчас. Ако върнем лентата към тази година, ще се спомним, че това е минусовият януари, когато имаше недостиг, а съседите спасяваха себе си и никой не се отзова на помощ.
Другите високи цени са пак януарски. На 8 януари 2019 г. мегаватчас се е изтъргувал за 206 лв., на 17 януари е 209 лв.
Експерти коментираха, че досега най-скъпият месец е бил януари 2019 г. със средна цена от 131,78 лв. за мегаватчас. Очаква се юни 2021 г. да бие този рекорд с някъде към 140 лв., че и повече.
За разлика от януарските месеци в някои години, сега ток има, но е скъп, коментират от бранша. Причините за високите цени в цяла Европа са пиковите цени на въглеродните емисии, което спира въглищните централи, а тъй като напоследък няма вятър и цените на електроенергията на целия континент вървят нагоре, тъй като пазарът е лишен и от по-евтината вятърна енергия.
Миналата седмица цените у нас бяха високи, но най-ниски в Европа. Какво се случва, че достигат рекордни стойности?
Специалисти коментират, че американските централи са изчерпали квотите, определени от КЕВР за регулирания пазар, и са спрели блокове. Както "24 часа" е писал, енергийният регулатор всяка година определя квоти електроенергия, която да произведат двете американски централи за НЕК, респективно - за регулирания пазар. Сега тези квоти са изчерпани по-рано, такава е била прогнозата за потреблението на комисията, и НЕК запълва тези липсващи количества за битовите потребители със своя енергия, която пък не отива на свободния пазар.
А заради високите цени на емисиите, при квоти те се плащат от НЕК, цената на двата теца става неконкурентна, а токът - непродаваем.
И при нас почти са спрели вятърните централи, днес към 16,42 ч бяха натоварени едва 50 мегавата, които дават 1,04% от товара на електоренергийната система.
43,19% от производството на ток е от АЕЦ "Козлодуй", а от тецовете - 17,12 на сто. Бяха натоварени и вецовете - големите на НЕК с 14,63%, а малките частни - 7,30 на сто. Делът на соларните централи в товара на системата беше едва 9,06 на сто.