До 31 август се удължава срокът за кандидатстване за безлихвени кредити по програмата на правителството в помощ на малкия и средния бизнес, пострадал от COVID-19.

Това решение е взел кабинетът на редовното си заседание в сряда. Това е крайната дата за кандидатстване, ако дотоггава не са изчерпани гаранционните лимити за финансиране от страна на банките - партньори по нея.

Решението е продиктувано от това, че пет от търговските банки, които са сключили финансови споразумения с ББР, все още финансират по програмата. Съдейки по темпа им, ако не се удължи срокът за кандидатстване по нея, ще остане свободен неоползотворен гаранционен лимит, обясняват от правителствената пресслужба.

Банките, които в началото бяха обявени като партньори, всъщност са шест - Банка ДСК, ПИБ, Райфайзенбанк, Пощенска банка, ОББ и Токуда банк.

Със същото решение изпълнението на мярката се възлага на Българската банка за развитие. На практика това няма да промени работата по програмата. Кредитите ще бъдат гарантирани от ББР, но не само - взети са средства от различни източници, сред които Фонда на фондовете и ЕБВР.

Междувременно правителството е одобрило проект за меморандум за разбирателство между България и “Некст.е.ГО България” АД - компанията, която ще произвежда електрически коли у нас. Той е за изпълнение на приоритетен инвестиционен проект “Изграждане и управление на иновативен завод за производство на електрически автомобили е.GO в гр. Ловеч” и определяне на междуведомствена работна група за осигуряване на институционална подкрепа при изпълнението на проекта.

Припомня се, че размерът на инвестицията като дълготрайни материални и нематериални активи възлиза общо на 280 млн. лв. А очакваният брой новооткрити работни места, пряко свързани с проекта, ще бъде най-малко 365 в тригодишния период на изпълнение на проекта.

Договорът за изграждането на фабриката за електрически коли с германската фирма Next.e.GO беше подписан миналата седмица от икономическия министър Кирил Петков.