АЕЦ "Козлодуй" сигнализирал за сговор между четири дружества - търговци на борсата,  които не плащат или натискат падането на предварително сключени договори по сегмента "Двустранни договори". Това заяви Мая Манолова по време на комисията за ревизия.

Източници от енергетиката коментираха, че вероятно става дума за настояванията на няколко фирми да им бъдат прекратени дългосрочните договори за купуване на ток от АЕЦ "Козлодуй" заради пандемията. Тогава и медиите писаха по този казус. Централата си търси правата по съдебен път, като за ситуацията още тогава са уведомени енергийното министерство, БЕХ и КЕВР. Запознати силно се усъмниха, че АЕЦ "Козлодуй" е подавала сигнали до Манолова. 

Освен това борсата не е събрала 8 млн. лв. от дружество в несъстоятелност, както и имало конфликт на интереси в ръководството на енергийната борса. Представили са и данни за плащане на суми - бонуси и други, в самата борса, каза още Манолова. 

На комисията трябваше да се обсъди предоставена информация от 12 енергийни дружества и 13 топлофикации. Само Топлофикация "София" и "Разград" обаче частично са дали информация. 

Затова Манолова предложи на комисията или да нахлуят в енергийната борса, или да се проведе ново заседание, на което да бъдат поканени работодателски организации, синдикати и представители на енергийната комисия. 

Поводът за комисията беше високата цена на тока за промишлеността на енергийната борса. Сигнал за това е подаден и от четирите работодателски организации. Константин Стаменов от КРИБ обясни, че на борсата се търгуват нормални количества - около 5 хил. мгвт товар, докато у нас мощностите са 10 хил. Така се създава изкуствен дефицит. В същото време ТЕЦ 2 не е реагирала на високите цени. "В тези дни на екстремни стойности ТЕЦ 2 работеше с 25% от мощностите си - 2 блока, а сега са включени 6 блока - защо не реагира, за да спечели и да си намали загубите", попита Стаменов.