Министерството на финансите очаква излишък в бюджета от 1,071 млрд. лв. в края на септември. Приходите, помощите и даренията по прогноза ще са 37,8 млрд., което е 74,8% от актулизирания годишен разчет. Спрямо същия период на 2020 г. се отбелязва ръст от близо 5,4 млрд. лева на данъчните и неданъчните приходи, а постъпленията от помощи са близки до отчетените за деветмесечието на предходната година.

Разходите се очаква да бъдат в размер на 36,73 млрд. лв., което е 66,6% от годишния разчет. За сравнение за същия период на 2020 г. са били 31,551 млрд. Значителният ръст е свързан с по-ниската база през 2020 г., когато има отчетени значително по-малки разходи за борба с пандемията

Най-голяма нарастване има при социалните и здравноосигурителните разходи. За пенсии са изразходени близо 950 млн. лв. за добавките от 50 лева от януари до септември. Влияние върху разходите за пенсии оказва и увеличението на размера на минималната, на тавана от началото на годината, базовия ефект от увеличението на пенсиите през юли 2020 г., както и увеличението от месец юли 2021 година.

В частта нза здраве отчита нарастване на разходите а борба с пандемията и въведените механизми за финансиране на здравните заведения по време на действието на извънредна епидемична обстановка: разходи за медикаменти, тестове, консумативи и предпазни средства, средства за подкрепа на персонала на първа линия в борбата с COVID-19, заплащане за поставяне на ваксини и други.

Принос за нарастване на разходите за субсидии за нефинансови предприятия имат плащанията по мяркаите 60/40, 80/20, „Запази ме“, „Подкрепа чрез оборотен капитал за малки и средни предприятия, засегнати от временните противоепидемични мерки“ и други.

Частта от вноската на Република България в бюджета на ЕС, изплатена към септември 2021 г. от централния бюджет, възлиза на 1 094,0 млн. лв., което е в изпълнение на действащото към момента законодателство в областта на собствените ресурси на ЕС.