"Когато бях в правителството бяха предприети няколко мерки за цените на енергоносителите, които са в основата на това поскъпване на стоките от първа необходимост, което виждаме в последните дни. Първо бе увеличена с 84 милиона лева програмата за енергийни помощи по време на актуализацията на бюджета. Другото нещо, което почна още през юни да се забърза ремонтът на каскадата на "Чаира" Велинград - Белмекен - Сестримо, където има сериозен проблем - 3 от четирите помпи не работят. Това са 840 мегавата - малко по-малко от един блок на АЕЦ "Козлодуй". Доколкото знам, са ускорени ремонтните дейности. Тези мощности трябва да заработят през ноември. Третото - в началото на тази година бе отложено завършването на българо-гръцката газова връзка за края на годината. Когато влязохме като правителство фирмата изпълнител поиска още едно отлагане до юни-юли догодина. А оттам е шансът у нас да дойде по-евтиният азерски газ. Тогава се срещнахме с изпълнителите и им заявихме, че трябва да си изпълнят ангажимента до 31 декември". 

Това заяви съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев в предаването "Лице в лице" по Би Ти Ви.

"Площадката за АЕЦ "Белене" трябва да се лицензира отново, което е почти невъзможно след "Фукушима" и въведените нови изисквания. Ядрената енергетика, която имаме, трябва да бъде продължена, като се удължи срокът на годност на реакторите в "Козлодуй", като за допълнителни мощности трябва да се мисли на площадката пак там",  категоричен бе той.

"Като повишихме събираемостта на данъците, спряхме течовете и изведнъж в бюджета се появиха 2 млрд за 4 месеца. На годишна база може да се появат около 6 и 8 млрд. Те не идват вследствие на допълнителни данъци, а от спестявания - две магистрали "Хемус" може да инвестираме в образованието, да оправим болниците, да дооправим инфраструктурата и да останат за приоритетите.

Дясна мярка е да си съберем парите от данъците и да не правим огромни дефицити. Спирайки корупцията, ще имаме средства за здравеопазване и образование за всички български деца и граждани. Да осигурим да няма пенсионери под линията на бедността. Освен с данъци, трябва да спрем кражбите. Това е по-голямото перо. Този ресурс няма да отиде за бентлита и ролс ройси, а за болници и училища", каза предишният служебен министър на финансите.

"Като се спре терора над малкия бизнес, бизнесът ще изнася, вместо да се занимава с по 100 проверки на ден. Ние постигнахме 10% растеж, което не се е случвало отдавна. Сега ще видим още един растеж за трето тримесечие. Трябва да освободим бизнеса да работи, да знае, че тези средства ще останат за него, а не някой да му ги открадне. Ролята на правителството е да създаде добра среда, за да може бизнесът да работи", каза още той.

"Пеевски е бил в ДАНС днес не защото е имал офшорни фирми, а защото те не са били декларирани по законодателството - добави той. - Досиетата "Пандора" дават възможност да се види кой какви фирми и авоари има, в което само по себе си няма нищо лошо, стига публичните личности да са ги декларирали по надлежния ред".

"Има дата за присъединяване към еврозоната - 1 януари 2024 г. Докато бях финансов министър техническата подготовка си вървеше. България като държава е поела задължението, че ще въведе еврото, без да е ясно в какви срокове, които са уточнени допълнително. Трябва дотогава да се обсъди в обществото плюсовете и минусите и как да стане без да се вдигат цените. Предвидили сме информационна кампания 3 месеца преди въвъждането на еврото и 12 месеца след въвеждането му цените да са и в левове, и в евро. За това и настояваме - да се случи обществен дебат преди тази дата, а не срокът да се удължи", уточни Василев. И допълни: Искаме плавен преход за централите в Маришкия басейн като ние или да намерим заместващи мощности, или да намерим начин техният живот да бъде допълнително удължен. Това, което казахме на миньорите е, че рано или късно "Мариците" ще затворят. Казахме им го в прав текст в Раднево. И че трябва да имаме план "Б" - какво става когато ги затворим. А план "А" трябва да бъде тези 55 процента на Зелената сделка дали могат да паднат на 35% и да се види какво може да стане с цените на квотите за въглероден диоксид".