В рамките на  два дни Асоциацията на търговците на електроенергия в България, ветроенергийната и фотоволтаичната асоциации излязоха с позициии срещу промените в правилата за търговия с електроенергия. Според тях те засягат свободата на обединяване на балансиращите групи, които помежду си уравновесяват недостига и излишъка на електроенергия. 

И трите организации смятат, че това ще довете до увеличаване на цените на балансиращата електроенергия, а оттам и на  крайната цена на тока за клиентите им. Двете асоциации на веитата смятат, че преките последици ще бъдат увеличаване на сметките на потребителите за електрическа енергия чрез значително по-високи разходи за балансиране. 

Активността на бизнеса с електроенергия е и заради утрешното открито заседание в КЕВР на оспорваните промени. Страна в пазара на балансиращата енергия е Електроенергийният системен оператор. "24 часа" потърси експертите му, за да се чуе и тяхната гледна точка.

От Електроенергийния системен оператор са категорични, че обединението на балансиращите групи не води до понижение на разходите за регулиране.Нещо повече, практиката показвала, че при балансирането  на недостига на ток с излишъка  между координаторите на балансиращите групи това водело до увеличение на цените, по който се купува еленергия при недостиг с около 15% през зимния сезон.  (Токът, купен от балансиращия пазар при недостиг е с най-високата цена, а продажбата на излишния  - с ниска - б.р.)

 Позицията на ЕСО, е че подкрепя предложението на КЕВР за премахване на обединяването на балансиращи групи посредством общ финансов сетълмент. От компанията предоставят и данни:

Към месец ноември 2021 г. има регистрирани активни 52-ма координатори на стандартни балансиращи групи, от тях 43-ма са в обединения. Само 9 координатори са финансово отговорни за небалансите си към ЕСО. От посочените 9, един координатор е с 20 подгрупи, т.е. в обединението са 47% от всички активни стандартни балансиращи групи, участващи на пазара на електрическа енергия. При такава концентрация на пазарните участници в едно обединение е налице неефективен балансиращ пазар.

По повод твърденията за поскъпване на тока при забрана на обединенията, от ЕСО съобщават, че са правили симулация на сетълмент за зимните месеци на годината без обединения и резултатите показвали данни обратни на твърдението на търговците. Липсата или ограничаването на подобни обединения ще доведе до по-ниска цена за недостиг от порядък на 15%-20%, особено през зимните месеци. Отпадането на възможността за обединение на балансиращите групи не премахва възможността да се уравновесяват небалансите вътре в отделните балансиращи групи.

По повод твърденията на асоциациите на веитата, че тези промени са стъпка назад в свободната търговия и че ще сезират Еврокомисията, от оператора смятат, че  напротив - те са стъпка към либерализацията. Към момента на пазара има концентрация на търговски участници чрез обединенията в един координатор на стандартни балансиращи групи, а именно 47% от участниците са в една балансираща група, което неминуемо води до погрешни пазарни сигнали, липса на конкуренция и наличие на картелни споразумения, смятат от ЕСО. Позовават се и на чл. 17 на Регламент (ЕС) 2017/2195, в който е разписано, че всяко отговарящо за баланса лице следва да се стреми да бъде в баланс или да спомага за баланса на електроенергийната система. Всеки търговски участник трябва да отговаря финансово за дисбалансите си, които да бъдат уредени със свързващия оператор на преносна система.

"Окрупняването на групите и договорите за преразпределение на небалансите в стандартните балансиращи групи недвусмислено е показало недостатъци във времето. То генерира междинно звено на посредник между крайния клиент и балансиращия пазар, което води до допълнителни разходи за пазарните участници."

Освен това проектът за изменение и допълнение на правилата не отнема възможността на пазарните участници за свободно обединяване помежду им с цел намаляване на техните разходи за балансиране, тъй като те свободно могат да се обединяват в рамките на избраната от тях балансираща група.

Практиката на обединяване отсъствала в останалите държави членки в ЕС.  Промяната в Правилата за търговия с електроенергия не само няма да доведе до ръст на цените, но и ще се постигне понижение на цените за недостиг с до 20%, заключват от системния оператор.