"На седмата седмица от изпращането на плана за възстановяване и устойчивост ние получихме обратната връзка, която в огромната си част е техническа, а другата преставлява позицията на Европейската комисия по някои теми като енергетика и върховенство на закона. В сферата "енергетика" тази позиция не напълно съвпада с нашата позиция. Ние ще отстояваме нашата позиция, парите по плана не са застрашени. По никакъв начин не губим от това, а напротив трябва да намерим най-доброто решение. Някои други страни месеци преговаряха с комисията и това е най-нормалният процес. В последните дни бяха хвърлени много гръмовни фрази, които абсолютно не отговарят на истината. Според мен правим най-доброто възможно, за да отговорим на изискванията и амбициите на Европейския съюз и приоритетите на Зеления преход, но  и да защитим това, което отстояваме като наша позиция, която е изговорена със синдикати и партии и се базира на широк обществен консенсус. Имаме червени линии и така е правилно да се водят тези преговори".

Това каза служебният вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов в предаването "Панорама" по БНТ.

"Първата червена линия в сектора "енергетика" е крайната дата за излизане от въглищата - 2038 г., каквато договорка имаме с представителите на синдикатите. Другата е какво ще направим до 2026 г., какви можности ще се затворят. И още един въпрос - реформа на Българлския енергиен холдинг - нещо, което един служебен кабинет не може да поеме като ангажимент в последните си дни", допълни Пеканов. "Комисията иска по-ранна дата за затваряне, това е въпрос на преговори. Виждате, че Германия смени крайната си дата от 2038 до 2030 г.", призна той.

"Направили сме отстъпленията, които смятаме, че са достатъчни, за да отговорим на изискванията, но повече не можем да дадем, защото това ще застраши както енергийната сигурност на страната, така и препитанието на тези хора", коментира Атанас Пеканов.

По отношение на главния прокурор постигнахме огромен напредък и този въпрос е почти решен. Това, което се иска от нас е да се въведе механизъм за отчетност и търсене на отговорност на главния прокурор. Ние сме въвели такъв механизъм. Нашият подход е да има такава фигура, която да може да разследва. Европейската комисия после предложи тази фигура да е съдия следовател. Такава обаче не съществува в нашия правен мир и ние защитихме пред ЕК, че такава не можем да въведем, защото ще наложи конституционни промени. Според нас тази функция трябва да се изпълнява прокурор или следовател и остава техническия въпрос как ще се избира на случаен принцип, за да гарантираме наистина ще бъде независим, допълни той.

И призна, че все пак ЕК прекалява с детайлите. Той обясни, че служебното правителство няма вина, че сме се забавили с механизма за възстановяване, но България като държава има вина, защото рамката се базира на препоръки от ЕК, които получаваме всяка година.

"Преговорният процес обаче се движи и ние реално сме на финалната права", изрази увереността си Пеканов, който не бил получил покана за новото правителство.

Атанас Пеканов смята да се завърне към академичната общност, след като напусне министерския си пост. 

"Често в най-трудните моменти в България имаш възможността да избереш лесното или правилното. За мен важното е политиците да избират правилното и гражданите също да го изискват от тях", заключи той.